Легендата Новак Джокович завоюва седмата си титла на "Уимбълдън" и общо 21-а в своята кариерата от Големия шлем.

35-годишният тенисист победи на финала в Лондон Ник Кирьос с 4:6, 6:3, 6:4, 7:6(3), за когото това бе първи "мейджър" финал.

Австралийци спечелиха титлата на двойки на "Уимбълдън"

Те спасиха няколко мачбола по пътя към титлата

По този начин Джокера се приближи само на титла от своя голям съперник Рафаел Надал, който има 22 титли от Големия Шлем. Другият му конкурент - Роджър Федерер, остава на третата позиция с 20 трофея, въпреки че има титла повече от Уимбълдън.

Срещата започна по-добре за австралиеца, който дебютира на финал в Шлема след отказа на Надал в полуфиналите заради разкъсване на мускул в коремната област. 27-годишният тенисист направи пробив в петия гейм на откриващата част и не изпусна инициативата до края след страхотен първи начален удар, който остави почти без шансове сърбина. Джокера заигра по-активно във втората част и стигна на свой ред до брейк в четвъртия гейм. Кирьос имаше шанс да го върне при 3-5, когато бе с четири точки за пробив, но Ноле се измъкна и възстанови паритета. Третият сет бе решен от един-единствен пробив, дошъл в деветия гейм, при 40-0 в полза на австралиеца. Джокович не сбърка след това на собствен сервис и се доближи на сет от титлата. В четвъртата част играта бе равностойна и всичко бе решено след тайбрек, в който бившият номер 1 в света показа по-солиден тенис и ликува след 7-3 точки.

Снимка 580516

Източник: EPA/БГНЕС

Джокович спечели за четвърти пореден път Уимбълдън, след като през 2020 нямаше издание заради пандемията от коронавирус. Той изравни Сампрас по титли от турнира - 7, като е на една от рекордьора Роджър Федерер. Джокера се доближи и на една титла от Шлема от Надал, който е с 22.

Сърбинът се поздрави и с рекорден чек за победителя на стойност 2 млн. паунда, докато Кирьос прибра 1 050 000 паунда за участието си във финала. И двамата обаче няма да прибавят точки към ранкинга си заради решението на ATP и WTA след забраната за участие на руски и беларуски тенисисти в Лондон поради руската инвазия на Украйна.

Елена Рибакина е шампионката на "Уимбълдън"