Първите двама в световната ранглиста при мъжете и в схемата на "Уимбълдън" Роджър Федерер от Швейцария и Рафаел Надал от Испания ще играят на финала на турнира. Двамата тенисисти ще се срещнат в директен спор за титлата във втори пореден турнир от Големия шлем, след като Надал победи на "Ролан Гарос" преди месец.

Защитаващият титлата си от преди година Федерер стигна до пети пореден финал на "Уимбълдън". На полуфиналите швейцарецът отстрани със 7:5, 6:3, 6:4 поставеният под №12 в схемата французин Ришар Гаске. Мачът продължи час и 44 минути, като сред зрителите бяха легендата Бьорн Борг и Маргарет Тачър.

Гаске започна стабилно мача, като в първия сет, който продължи 43 минути, затрудни Федерер при подаванията си, а на три пъти изпусна добри възможности да стигне до пробив. При 6:5 гейма за Федерер, Гаске поведе с 40:15 точки и бе пред тайбрек, но Федерер направи четири последователни точки, с което взе сета.

Във втората част  швейцарецът рано стигна до пробив и без проблеми взе сета. В третия пробивът дойде в средата. Федерер записа 20 аса срещу 4 на Гаске. Печелившият първи севис на лидера в света бе 71% срещу 63% за французина. Федерер регистрира 21 непредизвикани грешки, докато съперникът му направи 14.

В другия полуфинал Рафаел Надал победи №4 в схемата Новак Джокович с 3:6, 6:1, 4:1 и отказване на Джокович заради болки в пръста на крака и гърба. Мачът продължи час и 41 минути.

20-годишният Джокович стигна до пробив още при първото подаване на Надал в първия сет и въпреки проблемите с крака си успя да спечели сета. Надал стартира перфектно втория сет, като след два пробива поведе с 3:0 гейма. Тогава проблемите на Ноле се засилиха, като още в този момент бе ясно, че едва ли ще има сили да завърши мача. Сърбинът все пак успя да доиграе сета. В третата част Надал поведе с 4:1, когато Джокович реши да се откаже.

Джокович записа 65% успешен първи сервис, срещу 58% за Надал. Испанецът направи 4 аса срещу 7 за сръбския тенисист. 25 непредизвикани грешки направи Джокович, докато Надал 10.