Преди седмица футболистите на Рубин Казан за втори пореден път стана шампион на Русия. Преди месеци местният хокеен отбор АК Барс спечели едно от най-престижните отличия - Купа Гагарин. Волейболистите на Зенит взеха титлата на Русия и станаха третия клубен отбор в света. Година по-рано същия този отбор стана европейски клубен шампион. Баскетболният УНИКС в последния шампионат е трети. На подобно количество спортни успехи може да завиди всеки град не само в Русия, но и в света. Къде е тайната на успехите на отборите от град Казан?Опит да отговори на този въпрос направи руското издание „Новы известия" .

Днешен Казан напълно спокойно може да се нарече спортната столица на Русия. В годините на Съветския съюз отборите от този регион (б.р-Казан е столица на република Татарстан) нямат кой знае какви какви успехи. Нещо повече тимът на Рубин, който е основан още през 1958 година е в първа лига само три сезона. В останалото време отбора се състезава във втора дивизия. В Казан обаче започва кариерата на двама от най-популярните футболисти на СССР - Николай Осянин и Виктор Колотов.

В онези години градът не диктува модата и в хокея, а другите отборни спортове като волейбол и баскетбол едва кретат.

Ситуацията се променя с разпадането на СССР когато начело на Република Татарстан застава Минтимер Шаймиев. Първият сериозен успех обаче идва едва през 1998 г. когато хокейният АК Барс под ръководството на треньора Юри Мойсеев става шампион на Русия. През 2003-а футболният Рубин заема трето място в първенството, започва развитието на останалите спортове. В момента в Казан липсва единствено силен хандбален тим.

„Програмата за развитието на спорта в региона е приета от управляващите още преди деситилетия. Тя предвижда строежа на спортни зали, футболни терени, тенис кортове. Рубин и Ак Барс са солидни отбори с добра материално-техническа база, която се ползва с пълна държавна поддръжка. Всъщност местната администрация прави всичко, за да се развива спорта. Естествено не бива да забравяме и ролята на треньорите", разкрива пред Новы известния един от служителите в спортния комитет на Русия Вячеслав Колосков.

Колегата му от хокейната федерация на страната Александр Стеблин допълва картината. „Отдавна съм стигнал до извода, че организацията на всеки клуб има триъгълна форма. В основата са мъдрите ръководители и опитния треньор, а на върха - играчите. Рубин Казан и Ак Барс са добър пример за това. Навсякъде другаде сменят треньорите, а в тези два клуба много държат на стабилността и на микроклимата в отбора.

С мнението му е съгласен и двукратният световен шампион по хокей, нападателят на Ак Барс Алексей Терещенко. „Още от началото знаех, че тук нещата са сериозни и за дълго. Изобщо на спорта в региона се отделя голямо внимание. Често ме канят да откривам пързалки и футболни терени. Виждам, че тук преди всичко се мисли за децата, а не само за това, че градът ще бъде домакин на това или онова състезание, както например е Универсиадата през 2013 г. Властите искат да развиват спорта.

А привържениците в Казан са просто фантастични. Москва може само да мечтае за подобна посещаемост. За спорт се говори на всеки ъгъл. Слушаш радио и чуваш как те канят на поредния футболен, хокеен, баскетболен или волейболен мач. За спорт се говори и по телевизията. На улицата има реклами и банери. Естествено е в такава обстановка ние състезателите да се опитваме да покажем най-доброто".

„В Казан работят истински професионалисти. А както е известно кадрите решават всичко. Особено ако им се доверят и ги оставят да работят без натиск. Мисля, че комбинацията от търпение, заедно с доброто финансиране и професионалното отношение към работата помагат на отборите от Казан да побеждават", споделя хокейния експерт Сергей Гимаев.

„Мисля, че към днешна дата Казан наистина се явява спортната столица на Русия. Той е пример за другите градове. Когато през 2000 година поех УНИКС, отбора играеше в зала, където даже ученически тим би се срамувал да влезе. А когато ме поканиха да взема участие в първата копка на новата зала „Баскетхол" изобщо не вярвах, че някога ще я видя готова. Но тя вече е построена, което е пример, че в Казан думите и действията съвпадат", разказва известният баскетболен треньор Станислав Еремин.

„Не може случайно да спечелиш два пъти шампионската титла по футбол или с години да си сред лидерите в хокейното, баскетболното, волейболното първенство. За такова нещо е нужен системен подход. В Казан той е налице и тръгва от Шаймиев, който зарази цялото си обкръжение с любовта си към спорта.

Наслушах се на приказки, че отборите от Казан имат многомилионен бюджет и затова побеждават. Не е така. Повярвайте ми, във волейболната Суперлига същия бюджет имат още седем отбора. Слуховете за фантастичните заплати идват от мениджъри, които не могат да използват грамотно средствата на спонсорите.

Мен лично в Казан ме доведоха не парите, а възможността да играя в Шампионската лига и доброто професионално отношение към играчите. Без значение дали става дума за младите или за звездите", разкрива един от лидерите на Зенит Казан Сергей Тетюхин.

„Когато дебютирах за Рубин преди десетина години градът беше мрачен и доста страшен. Място, където често ставаха скандали, убийства, проблеми. Сега градът просто цъфти. И всичко това благодарение на факта, че младежите се заинтересуваха от спорта.

Дори когато се случи заплатите ни да закъснеят ние знаем, че това е временно и всичко задължително ще бъде изплатено. Затова сега много играчи искат да облекат екипа на Рубин, още повече че играем в Шампионската лига. Но в отбора не взимат всеки. До колкото знам така е и в Зенит и в Ак Барс", разкрива футболистът Роман Шаронов.

През тази година в Казан дойдоха успехите в още един спорт - хокей с топка. „Победата на местния Динамо в Купата на Русия и турнира за Купата на шампионите не е случайна. Тук трябва да се отчете патриотизма на ръководителите, треньорите, спортистите, както и начинът, по който се отнасят към задълженията си. Това не може да се купи с пари", обобщава ситуацията в града президентът на Международната федерация по хокей с топка Борис Скринник.