България загуби от олимпийския шампион от Франция с 0:3 гейма и отпадна на осминафиналите на Европейското първенство, на което е съорганизатор с Италия, Република Северна Македония и Израел. На четвъртфинала в понеделник французите ще срещнат тима на Румъния, който по-рано днес победи трудно Хърватия с 3:2.

Преди началото на мача всички в Двореца на културата и спорта във Варна почетоха с едноминутно мълчания паметта на загиналите при наводненията по Южното Черноморие.

Млади "лъвове" бързат след тренировка, за да подкрепят мъжките национали

Не можем да сме безразлични, казват националите на ВК Добруджа

За България срещата започнаха Николай Колев, Мартин Атанасов, Георги Сеганов, Алекс Гроздонов, Цветан Соколов, Александър Николов и либеро Теодор Салпаров.

Националите започнаха добре срещата и след атака на Цветан Соколов и отлична блокада поведоха с 2:0. Олимпийските шампиони обаче веднага реализираха три поредни точки и обърнаха до 3:2. След още 4 изравнявания символичните гости вкараха три поредни точки и поведоха с 9:6. Франция успя да изравни при 12:12 след точка от начален удар на Антоан Бризар. След още две изравнявания с атака по късия диагонал на Мартин Атанасов България отново поведе с 2 точки 16:14. След две успешни блокади на французите срещу Цветан Соколов те не само изравниха при 19:19, но и поведоха - 20:19, а след точка от начален удар на Ървин Нгапет резултатът стана 21:19 за гостите. В края на гейма Франция поведе с 4 точки - 24:20, пропусна един геймбол, но взе първата част с 25:21.

Франция стартира отлично втория гейм, затрудняваше максимално националите ни с начален удар и поведе с 4:0, а след това и 8:1. Българите не успяваха да намерят противодействие на отличната блокада и атака на олимпийските шампиони, посрещането и началният удар на отбора на Пламен Константинов също не бе на ниво. Домакините успяха да намалят пасива си до три точки при 15:18 след две успешни блокади след добре изпълнени от Александър Николов начални удари, които успяха да затруднят посрещането на французите. С опита си обаче французите не позволиха на България да обърне гейма и го спечелиха с 25:21.

Българин стана треньор по волейбол в САЩ

Денислав Димитров започна работа в Гранд Рапидс Райз

След две равенства в началото на третата част Франция с отлично посрещане и игра на мрежата започна да трупа преднина. След 4:3 олимпийските шампиони вкараха 6 поредни точки и поведоха с 10:3. Българите не успяваха да намерят отговор на играта във всички елементи и Франция поведе с 8 точки при 16:8. "Петлите" нямаха проблеми до края на гейма и го взеха с 25:15 и съответно мача с 3:0.

След края на мача либерото на отбора Теодор Салпаров и разпределителят Георги Братоев обявиха, че днес са изиграли последния си мач за националния отбор.