Сърбия е първият финалист в Световната волейболна лига. Нашите западни съседи спечелиха драматично в пет сета мача си с Италия с 3:2 (23-25, 25-21, 25-23, 18-25 ,15-11).

Сърбите започнаха много силно и поведоха с 5-6 точки към края на първия гейм. Тогава „адзурите" се мобилизираха и възползвайки се от грешки на противника спечелиха с 25-23.

В следващите два гейма сърбите отново имаха преимущество, което за малко отново щяха да преодолеят в третия. Този път успяха да измъкнат последните три точки и да поведат с 2-1 сета.

Четвъртият гейм беше изцяло за Италия. Гърбич извади в края му част от титулярите си с цел да ги съхрани за петия решителен гейм.

Марко Ивович

В тай-брейка Италия поведе с 4-2, но първата почивка дойде при 8-7 за Сърбия. Двата отбора се бяха вкопчили и всяка точка се печелеше след голяма борба. При 9-8 за Сърбия беше направено много дълго разиграване. Имаше невероятни спасявания, забивания, грешки, технични изпълнения и на края един блок за Сърбия. Топката едва закачи линията, но това беше точката, която наклони везните на страната на победителите.

За Сърбия най-добре играха двамата посрещачи - надъханият Урош Ковачевич и универсалния Марко Ивович. За “адзурите" над всички беше бившият кубинец Османи Хуанторена и диагоналът Иван Зайцев. В края на мача Зайцев не издържа психически и беше заменен от Ветори.

Иван Зайцев

Иван Зайцев

По-късно тази вечер е втората полуфинална среща между Бразилия и Франция. Утре е финалът и мачът за бронзовите медали.