С победа на Русия срещу Аржентина с 3:2 завърши 16-oто световно първенство по волейбол за младежи до 20 години. Първенството протече много равностойно. Може би наистина руснаците бяха малко над останалите, но отборите заели между второ и дванадесето място бяха на едно ниво.

Най-голямата изненада беше победата с 3:2 на Индия над домакините от Бразилия. Тази загуба лиши бразилците от полуфинал за сметка на Сърбия, която впоследствие завоюва бронзовите медали. Същият състав на Сърбия преди две години завоюва световната титла при кадетите.

Аржентинците се промъкнаха на финала и бяха на косъм да изненадат руснаците. С това потвърдиха впечатлението създадено в последните години че работят добре с подрастващите. Съставът им от преди две години в момента е гръбнак на мъжкия отбор, представил се блестящо на финалите на световната купа. Азиатските отбори на Иран и Индия от няколко години вадят силни юношески формации и се очаква скоро да осъществят пробив и при мъжете.

Българските волейболисти отидоха с големи надежди след сребърните медали на Европейското първенство миналата година. Но още на старта загубиха катастрофално от САЩ с 0:3. Тази загуба предпостави по нататъшното представяне. В нашата предварителна група бяха домакините от Бразилия и Япония. За късмет или не, японците победиха бразилците с 3:2 и ни оставиха в играта. За съжаление последваха две загуби с по 2:3. Особено драматична беше тази от Япония. След като бяхме спечелили убедително първите два гейма с по 25:20, в третия водехме с 24:21. Тогава гейма се закучи и след 35 минути игра азиатците го затвориха при 33:31. Последва срив и загуба.

В тази среща Такаши Декита постигна рекордните за турнира 47 точки. В последния двубой опитахме да извадим от турнира домакините, но отново малко не достигна. Оттук нататък нашите доиграваха и последваха нови загуби от Белгия и Германия. Накрая постигнахме три победи срещу най-слабите отбори - Пуерто Рико, Египет и Тунис и заехме логичното тринадесето място. Все пак класирането затова първенство е успех, с оглед на факта че Европа разполага само със шест квоти.

На 19-ти август в Аржентина започва световното първенство за кадети до 18 години, където България отново ще има свое представителство.