- Г-н Тюфекчиев, кой сбърка в ситуацията с нареждането на състава на ЦСКА?
- Вината в този случай е основно на втория съдия Георги Йотов. Негово задължение е да провери дали заявените за гейма състезатели са тези, които са на полето. Жалко е, че нередовната в случая волейболистка бе чак в зона 6 и нарушението бе установено доста късно.
- В крайна сметка обаче тази грешка повлия на хода на мача...
- Това не може да се определи еднозначно. Все пак говорим за женски волейбол, в който често се срещат обрати. Ако резултатът беше 18:14, а не 8:4 щях да се съглася с вас.
- Ще има ли някакви санкции за двамата съдии?
- Най-вероятно. Аз съм на мнение, че когато човек сгреши, трябва да се изправи и да признае. Все пак сме хора, освен това в случая не става дума за нещо умишлено.
- Как могат да се избегнат подобни пропуски?
- Като използваме т.нар. електронен протокол. Тази компютърна система се използва в Италия и трябва да я внедрим тук. Не струва кой знае колко пари, а върши много добра работа.
ПРАВИЛНИК
Ротационната грешка е налице при разминаване между заявените състави за съответния гейм и тези, които са на игрището. Треньорите предоставят две листчета с номерацията на играчите за шестте зони. Едното отива на съдийската маса, а другото при втория съдия. Именно реферът проверява по листчето отборите и когато се увери, че всичко е наред, дава сигнал към главния съдия, че геймът може да започне.