Волейболистите от националния отбор на Канада постигнаха важна 4-та победа в Група "F" от втората фаза на световното първенство в Полша. "Кленовите листа" се наложиха трудно, но чисто над Финландия с 3:0 (27:25, 27:25, 25:19) във втория си мач в групата, игран тази вечер пред над 3000 зрители в зала "Стулеция" във Вроцлав.

Първият гейм на срещата бе изключително равностоен, като в повечето време резултатът се движеше точка за точка. Все пак в крайна сметка Канада го измъкна много трудно с 27:25 след две бомбени атаки на Гавин Шмит. Втората част се разви по аналогичен сценарий, като "кленовите листа" затвориха и този гейм при 27:25. В началото на третия гейм след 10-минутната пауза волейболистите на Канада бързо поведоха с 14:8, след което спокойно запазиха преднината си до крайното 25:19 и 3:0.

Страхотен мач за канадския тим изигра Гавин Шмит, който бе над всички с 21 точки (64% ефективност в атака) за победата. За финландците Оли Кунари завърши със скромните 12 точки.

Така канадците събраха 10 точки след 4 победи и 1 загуба и запазват шансове за влизане в шестицата. Финландия остана с 2 точки и отпада.

Световният шампион Бразилия записа поредната си убедителна победа на Мондиала в Полша. "Селесао" се справи без особени затруднения с Китай в нашата група от втората фаза на шампионата.

Момчетата на Бернардо Резенде очаквано надделяха с 3:0 (25:14, 25:23, 25:18), като някакви затруднения имаха само във втората част. Те обаче не изпуснаха и нея и се поздравиха с пълни три точки от тази среща.

Уникален мач за победителите направи Рикардо Лукарели. Той заби 19 точки в противниковото поле, като три от тях бяха блокади. Той заби и 4 аса, с което направо отказа китайците. Уолъс де Соуза и Лукас Сааткамп добавиха по 9 точки за успеха на световните шампиони.

След този успех Бразилия има вече 15 точки в актива си и само чудо може да лиши тима от участие в третата групова фаза. Китайците пък остават без точка и на практика се сбогуваха със Световното.

Олимпийският шампион Русия също почти се класира за финалната шестица.  "Сборная" записа 7-ама си поредна победа на Мондиала, след като надигра Куба с 3:1 (25:18, 23:25, 25:15, 25:19).

Волейболистите на Куба демонстрираха воля за победа единствено във втория част, който спечелиха с 25:23. През другото време руснаците бяха пълни господари на полето и логично се поздравиха с успеха. Триото Николай Павлов - Дмитрий Мусерский - Дмитрий Илиних отново се оказа в основата на успеха на "Сборная". Илиних завърши и с най-много точки - 17 (2 блока, 1 ас, 48% ефективност в атака и 40% перфектно посрещане), а другите двама добавиха по 16 точки за победата. Мусерский за пореден път беше истински стълб на блокада и много рядко пропускаше да забие топката в противниковата половина. Той направи 4 блока, 2 аса и завърши с 67% ефективност в атака, което отказа бързо кубинците. За тима на Куба Османи Сантяго Уриарте също се отчете с 16 точки (2 блока, 39% ефективност в атака и 14% перфектно посрещане), но неговите усилия се оказаха недостатъчни за победата.

В класирането в групата начело е Бразилия с 15 точки следвана от Русия с 14. Тези два отбора практически осигуриха класирането си за следващата фаза. На трето място е Германия с 12, а на четвърто Канада с 10. Германците и канадците в пряк сблъсък помежду си ще определят третия участник във финала. На 5-о място е България с 5 т. пред Финландия и Куба с по 2 и Китай с 0. Последните четири отбора нямат и теоретични шасове да продължат напред.