Селекционерът на националния отбор по волейбол за жени Иван Петков определи загубата от Франция в първия мач от Европейското като един лош сън. Момичетата, водени от Петков, завършиха трети в група "А", след като приключи първия етап от шампионата с две поредни победи с по 3:0 гейма над Гърция и Финландия.

По този начин те ще срещнат Азербайджан на 1/8-финалите. Двубоят е утре от 19:30 часа и ще бъде предаван пряко по БНТ 3.

"Доволен съм от мача - постигнахме категорична победа над Финландия. Поздравявам момичетата за това. Изпълниха тактическите указания. Играха добре и резонно затворихме срещата в три гейма. Не беше коректно да се случва нещо друго. За да вървиш напред, трябва да се отстояват позициите. Изпълнихме първата цел - да излезем от груповата фаза и сме щастливи от този факт.

Досега беше трудно и нервно, иска ми се да забравя този мач с Франция, който е като някакъв лош сън. Но сега предстои още по-трудното и трябва да сме много концентрирани. Имаме своите слабости, но имаме и своите силни страни, и много добри моменти в мачовете. Надявам се да продължим да показваме все по-добри игри", заяви пред BGvolleyball.com Петков.

Вчера отборът ни пътува за Будапеща, където ще има 24 часа време за аклиматизация преди битката с Азербайджан.

"Азербайджан е един добре познат противник. Не смятам, че има с какво да ни изненадат, но трябва много добре да се подготвим за този мач. Сега целта е момичетата да починат и да се възстановят на 100 процента, защото все пак имаме пътуване до Будапеща. След това започваме детайлна подготовка за двубоя. Смятам, че имаме сили да надиграем Азербайджан и се надявам да успеем да го сторим", каза още Петков.

При успех в неделя България ще се класира за 1/4-финалите, каквато бе и поставената цел пред тима преди старта на турнира. Почти сигурно там "лъвиците" отново ще срещнат световния и европейски шампион Сърбия, от който загубиха с 1:3 в груповата фаза. Западните ни съседи ще играят с аутсайдера Румъния. Двубоят е в Анкара, където ще се проведе и четвъртфиналният мач.