Българският национален отбор по волейбол за мъже постигна важна победа като гост на Египет в предпоследния си двубой от група "D" на Световната лига.

Възпитаниците на треньора Мартин Стоев се наложиха с категоричното 3:0 гейма (25:20, 25:19, 25:11 ) и чакат изхода на двубоя на съперника за първото място Куба, който тази нощ играе с Южна Корея.

Деветият успех в Лигата обаче не дойде с очевидната в класите точкова разлика, като напрежението в състезателите им попречи да се справят по-убедително през първата част.

След като отборът ни влезе в първото техническо прекъсване с три точки аванс - 8:5, последва отпускане в редиците и резултатът бе изравнен 10:10.

Почивката отново дойде със същата преднина - 16:13. В крайна сметка опитът си каза думата и България спечели първата част с 25:20.

През втория гейм волейболистите ни натрупаха аванс от пет точки (16:11), който бяха на път да изгубят след серия от шест поредни точки за домакините, но в крайна сметка  отново върнаха преднината си и затвориха тази част с 25:19.

В заключителния гейм предимството на българският тим бе внушително - 8:4 в първото техническо прекъсване до 16:9 във второто. Стигна се до 21:10 и геймът приключи с цели 14 точки разлика 25:11.

Най-резултатни за състава ни бяха Владимир Николов, завършил с актив от 13 точки и Матей Казийски с 11.  Последният ни двубой от тази фаза е в неделя, когато за втори път се изправяме срещу домакините от Египет.

По-късно основният ни конкурент в борбата за първото място в Група "Д" също записа чиста победа над тима на Република Корея. Избраниците на старши треньора Роберто Гарсия се справиха с 3:0 гейма  (25:17 25:19 25:13) с азиатския си съперник.

По този начин те изравниха отново баланса си победи-загуби с този на нашите национали - 9-2. Що се отнася до геймовото съотношение, избраниците на Мартин Стоев се представят по-добре от кубинците - 30-8 за нашите момчета срещу 27-11 за конкурентите ни.

Както е известно обаче от тази година при равенство в победите се взимат предвид точките, а не геймовото съотношение.

Факт е, че дори по този показател продължаваме да държим лидерството в групата, като преди последния двубой имаме актив от 915 спечелени срещу 783 загубени точки. За сравнение балансът на Куба е 896:775 точки.

стартов състав: Христо Цветанов, Андрей Жеков, Матей Казийски, Владимир Николов, Евгени Иванов, Пламен Константинов, либеро - Теодор Салпаров

статистика:

България: Девет победи и две загуби
Спечелени точки - 915
Загубени точки - 783

Куба: Девет победи и две загуби
Спечелени точки: 896                                                                                                Загубени точки: 775