Президентът на Международната федерация по вдигане на тежести (IWF) Мохамед Джалоод заяви, че представляваната от него организация е готова със заключителния си доклад за извършените реформи, с който се надява да спечели отново доверието на Международния олимпийски комитет и да запази мястото си в олимпийската програма.

Вдигането на тежести не е сред спортовете, които са заявени в предварителната програма на Олимпийските игри в Лос Анджелис през 2028 година, тъй като Международната федерация по вдигане на тежести години наред бе раздирана от скандали от всякакво естество - корупция, допинг и непрозрачно управление, което доведе до отстраняването на дългогодишния президент Тамаш Аян през 2020 година. Унгарецът получи доживотна забрана от IWF, а през миналата година Джалоод зае мястото му с мисията да възстанови доброто име на вдигането на тежести.

"Трябва да следваме всички препоръки на МОК", каза в интервю за Ройтерс Джалоод.

"Ако ги изпълним, съм сигурен, че ще получим високи оценки от МОК. На 30 март има среща на Изпълнителното бюро на Международната федерация по вдигане на тежести. Тогава ще приемем заключителния доклад. Всичко, което бе направено през последната година, е по изискване на МОК. Това е много важна стъпка за нас, защото основната част от приходите ни като федерация зависи от участието ни на Олимпийските игри", посочи още иракчанинът.

Сред промените, които МОК изисква, са промени в устава на IWF, засилено женско присъствие, както и по-голямо представителство в управлението на организацията от страна на спортистите. Освен това ръководителите в IWF ще могат да остават на постовете си за максимум три мандата.

През последните години щангите преживяха повече от допинг скандали от практически всеки друг спорт, а сред обвиненията към бившия президент Тамаш Аян бе и това, че е получавал крупни суми, за да ги потулва - нещо, което унгарецът категорично отрича да е правил.

"Независимата тестова агенция направи много за нас и резултатите са на лица. На последните Олимпийски игри в Токио има нула случая на допинг. Смятам, че има огромна промяна в културата в много от държавата", заяви Джалоод.

"Увеличихме бюджета за борба с допинга. В момента около 40 процента от него отива за това перо. Но това е единственият шанс да оцелеем", допълни президентът на IWF.

Национал по щанги дебютира в рапа (видео)

Национал по щанги дебютира в рапа (видео)

Христо Христов се появи в музикалната индустрия с псевдонима Диабло

На Олимпийските игри в Париж вдигането на тежести ще бъде в програмата, но със силно орязани квоти. Джалоод се надява, че спортът ще запази мястото си и след форума във френската столица.

"Вдигането на тежести е основополагащ спорт. От първата модерна Олимпиада през 1986 година има само девет спорта, които са присъствали на всяка една от тях и вдигането на тежести е един от тези девет спорта", завърши Джалоод.