Стан Вавринка спечели първата си титла от Откритото първенство на САЩ по тенис. На финала той победи водача в световната ранглиста Новак Джокович с 6:7(1), 6:4, 7:5, 6:3 в драматичен мач продължил 3 часа и 54 минути.

Това е трета титла от Големия шлем за Вавринка след "Ролан Гарос" през миналата година и Австралия през 2014 г. Любопитното е, че и в трите финала той се наложи над Джокович. 31-годишният швейцарец за пореден път се доказа като играч за големите моменти, след като спечели 11-и пореден финал.

Мачът започна напълно според очакванията. Ноак Джокович проби още първия сервис на противника си и поведе с 3:0. В този момент играта на Вавринка не вървеше като той вкарваше под 40% от първия си сервис. Вавринка измъкна гейм от 0:30 и спаси възможност за пробив, за да намали на 4:2. При следващото си подаване той позволи на сърбина да стигне до два сет бола, но Джокович не успя да се възползва. Това даде увереност на Вавринка, който в следващия гейм, поведе с 40:0. При третата възможност Новак направи двойна грешка и пробивът беше върнат. След като и двамата печелеха геймовете си сетът беше вкаран в тайбрек. В него световният № 1 беше безапелационен и спечели със 7:1.

В началото на втория сет изглеждаше, че нещата ще се развиват малко по-спокойно и двамата ще взимат сервис геймовете си. Това обаче се промени в четвъртия гейм, когато Вавринка стигна до възможност за пробив и я оползотвори с блестящ завършващ удар от бекхенд по правата. Той обаче допусна лека липса на концентрация и се озова в ситуация от 0:40. Швейцарецът спаси и трите възможности за пробив, последва третият му ас в мача и с петата поредна точка той сложи край на гейма, повеждайки с 4:1. Авансът му обаче бе пропилян, тъй като Джокович върна пробива и изравни за 4:4. Това не се отрази фатално на Стан и той стигна до нов пробив, с който затвори сета при 6:4.

Третият сет премина през изключителна борба за всяка точка. Първо швейцарецът направи пробив за и поведе с 3:0, но Джокович го върна незабавно и изравни резултата - 3:3. Битката на корта стана все по-ожесточена и повечето точки бяха печелени след впечатляващи удари. Сетът отиваше към тайбрек, когато в неговия край Новак се пропука. Той не издържа на напрежението, допусна пробив и загуби сета с 5:7.

След като поведе в сетовете, Вавринка имаше сериозно психологическо предимство. Във втория гейм на четвъртия сет  Джокович получи схващане и въпреки опитите си да удържи гейма, бе пробит. Швейцарецът поведе с 3:0, а състоянието на съперника му ставаше все по-тежко. Новак все по-трудно се предвижваше и се опитваше да съкрати точките. Той успя да измъкне следващия гейм и поиска медицински таймаут, който бе доста спорен. Според правилата медик няма право да се намесва при схващания. Освен това таймаутът му бе даден след четвъртия гейм, а не при следващата почивка. Джокович посочи като причина проблем с палците на краката, което също предизвика възмущение.

Цялата ситуация не наруши концентрацията на Вавринка и той продължи да печели геймове. Новак отново получи медицинска помощ и продължи да се бори, но бе очевидно, че вече няма сили да се противопостави на съперника. Така след почти четири часа игра Стан успя да сложи точка на спора.