Тенисът в България търпи сериозно развитие в последните години, най-вече покрай Григор Димитров и Цветана Пиронкова. Двете "лястовици" в българския тенис в последните няколко години повишиха интереса към този спорт у нас. Полуфиналите им на Уимбълдън, 4-те титли на Григор през сезони 2013 и 2014, и титлата на Цвети в Сидни - 2014, неимоверно дадоха освен тласък за развитие на този спорт в България, самочувствие и хъс за игра на няколко млади български тенисистки да се доближат до големите в този спорт през 2016-а година.

Снимка 241933

Източник: GettyImages

Нека започнем с това, че в началото на годината, в женското направление имахме Цветана Пиронкова на 59-а позиция- единствената българка в Топ 100 в последните няколко години. Много близо до Топ 100 в първата световна ранглиста за 2016-я година бе и Сесил Каратанчева - 112-то място. Единствено тези две родни тенисистки имаха право да участват на турнири от Големия шлем (Сесил от квалификации) и участие на турнири под егидата на WTA - Световната федерация. Останалите български тенисистки обикновено се състезаваха по турнири от по-ниска категория - под егидата на ITF - Интернационалната тенис федерация, и се движеха между 250-900 места. Това носи както по-малко точки за световната ранглиста, така и по-малки суми от наградни фондове. Много от тенисистките и тенисистите признават, че най-трудно е достигането до Топ 150 на женското или мъжкото направление в тениса, понеже, за да стигнат до там, трябва да вложат много средства, а с печалбите от малките турнири е трудно да се покрият разходите, а и да мислят за излизане на печалба. Спомням си едно интервю на дългогодишния член на Топ 200 на мъжкия тенис - Мариус Копил (в момента №132), който преди време сподели, че трябва да бъдат увеличени приходите от наградни фондове на по-малките турнири, защото е много трудно за един тенисист, който не е член на Топ 100 или 150 да излиза на печалба и да живее само от тези финанси. Но няколко българки през годината преминаха този Рубикон и със свежи сили ще започнат новата 2017-а с цели минимум влизане в Топ 100.

Изабела Шиникова започна 2016-а под №275, но в края на годината вече е на 137 позиция. Прогрес от забележителните 138 места. Годината за нея започна с титла на турнир с награден фонд 25 000 долара в Бенаско, Италия. Последваха две титли от турнири от най-ниската категория - "Фючърс" с наградни фондове от по 10 000 долара в Хамалет, Египет. Този подем в играта на Шиникова и даде увереност за участие в WTA турнира в Катовице, Полша (226 000 $). Там тя започна от квалификациите, като победи 2 тенисистки от Топ 200 (едната от които е Марина Еракович - бивша №39 в света) и след 3 победи се класира за основната схема. Там Изабела показа страхотна игра и бе много равностойна на бившата №11 в света Ализ Корне (Франция), но отпадна след здрава трисетова битка.

Снимка 231441

Източник: EPA/БГНЕС

Последваха нови две титли от турнири с награден фонд 25 000 $ - в Киасо и Казерта, Италия. На Уимбълдън, Изабела се включи в квалификациите, но отпадна в 1 кръг след загуба от японката Миса Егучи. Забравила ранното отпадане на Уимбълдън, Шиникова спечели титлата на турнир в Турин, Полша с 25 000$ награден фонд. Последва страхотно представяне на WTA-турнира в Румъния, в който записа три победи в квалификациите, една от които срещу №1 в света при девойките Шилин Ксю от Китай. След това записа победа над 95-тата в света украинка Катерина Козлова в три сета, за да срещне след това 5-та в света Симона Халеп. Шиникова се държа достойно, но отпадна в 2 сета (3-6,4-6) от една от звездите на световния тенис в момента. До края на годината Изабела Шиникова участва на US Open, където записа победа и загуба в квалификациите и след това записа финал на домашния турнир в Добрич и титла на Фючърс турнир в Стокхолм. Началото на 2017-а година за Шиникова най-вероятно ще започне от Австралия и участие на квалификации на Australian open.

Следващата тенисистка със страхотен сезон е Виктория Томова. Преследваната от контузии в последните сезони българка избухна през 2016-а година. В началото на й тя бе на незавидното 495-то място в световната ранглиста, а в края завършва под №155. Скок с 340 места! Тя започна годината с редица турнири в Анталия, Турция от най-ниското ниво - Фючърс -10 000 долара. Спечели три титли и игра финал на един от тях. Това и даде шанс да се състезава на по-високо ниво. На турнир в Търнава, Словакия с награден фонд от 100 000 долара, Виктория влезе като щастлива губеща от квалификациите и победи 120-тата в света Евгения Родина от Русия с категоричното 6-2, 6-0, но отпадна в следващия кръг от Миса Егучи от Япония. Последва ново силно представяне на турнир с награден фонд 50 000 долара в Бреша, Италия където, стартирата от квалификациите, Томова постига пет победи и стига до 1/4-финалите. Там беше отстранена от опитната италианка Карин Кнап с 2-0 сета. През юни и юли 21-годишната българка направи фурор на два силни турнира в Унгария. Първо спечели турнир с награден фонд от 50 000 долара в Сегет след победи над четири представителки на Топ 200, като на финала победи сегашната №97 в света Мария Сакари от Гърция. Устремена след тази титла, Виктория достигна финала на турнира с награден фонд 100 000 долара в Будапеща, където загуби от друга българка, представяща се страхотно този сезон - Елица Костова.

Снимка 237445

Източник: itftennis.com.

След силните игри в Унгария, Томова получи права да се включи в квалификациите на любимият й турнир - US OPEN. На кортовете в комплекса "Флашинг Медоус", българката постигна впечатляващи победи над бившата №26 в света Тамира Пашек и 149-та в света рускиня Екатерина Александрова, за да отпадне драматично след това от Монтсерат Гонзалес от Парагвай с 2-1 сета. На домашния турнир в София, с награден фонд 25 000 долара, Томова достигна финала, където загуби от рускинята Виктория Каменская с 2-1 сета. През октомври, младата българка записа участие на силния турнир "Кремъл къп", където спечели 2 мача в квалификациите и в решителния мач за класиране в основната схема отпадна от 52-та в света чехкиня Катерина Синиакова. Финал на сезона за Томова бе турнирът, провеждащ се тази седмица в Дубай, с награден фонд 100 000 долара. Тя отпадна в първи кръг от Су Вей Хсие от Тайван след 3-6,3-6.

Сезон 2017 за Томова най-вероятно ще започне със силните подгряващи WTA- турнири и участие след това на Australian open.

Третата силно представяща се българка през този сезон е Елица Костова. Тя започна годината под №249, а я завършва за момента под №139. Скок със 110 места. По едно време през годината Елица подобри и върховото си постижение и бе на 130 място.

За нея сезонът започна в Сащ, където не се представи добре. Последва участие на силния WTA-турнир в Рио де Жанейро, Бразилия, където Елица записа две победи в квалификациите, победа в първи кръг и загуба във втори. Това страхотно представяне бе подплатено с 48 точки за световната ранглиста. Последваха два полуфинала на турнири (25 000 долара) в Мексико. Достигане до 2 кръг на WTA-турнира в Богота, Кулумбия. Следва полуфинал на 50 000-ден турнир в Шарлотшвил, Сащ. Участва в квалификациите на Ролан Гарос и Уимбълдън, но загуби и на двата турнира в 1 кръг. След тревата в Англия, Елица записа най-голямата си титла в кариерата - спечели турнира с награден фонд 100 000 долара в Будапеща, Унгария, след победа над друга българка - Виктория Томова с 6-0, 7-6. Последва участие на силния WTA- турнир в Будапеща (226 750 долара), където записа три победи в квалификациите и загуба от бившата шампионка от Ролан Гарос Франческа Скиавоне от Италия. Записа силно участие на US OPEN - две победи в квалификациите и отпадане след това от Александра Крънич от Сърбия в директен мач за участие в основната схема. Сезонът за Елица Костова приключва тази седмица с турнира с награден фонд 100 000 долара в Дубай, където тя има шанс, при добро представяне да мине още по-напред в световната ранглиста.

Снимка 245259

Източник: ITF

Последната българка, която ще разгледаме поради страхотното й представяне през годината е Александрина Найденова. Александрина започна годината под №303 в световната ранглиста, а я завършва под номер 243. 60 места по-напред. Но това не е основното в нейното представяне. Тя се разви изключително много в играта на двойки, където е вече част от Топ 100. Българката започна годината под №312 при двойките, а я завършва под №98. Тя е първата българка от много години насам, влезнала в Топ 100 при двойките. Годината при двойките започна с титла на турнир с награден фонд 25 000 долара в Куернавака, Мексико, партнирайки си с младата унгарка Фани Столар. На големия WTA- турнир в Богота, Кулумбия, заедно с Даниела Сегел (Чили) достигнаха до полуфиналите, като в първи кръг отстраниха поставените под номер 2 в схемата Ирина Фалкони(Сащ) и Александра Панова (Русия). Последва нов полуфинал на друг силен WTA- турнир- този в Рабат, Мароко, където си партнираше с Джорджина Гарсия Перес (Испания). В първия кръг българо-испанския тандем спечели срешу третите поставени Аника Бек (Германия) и Йохана Ларсон (Швеция). На полуфиналите след много здрав мач, Александрина и Джорджина отпаднаха от поставените под №1 Татяна Мария (Германия) и Ралуца Олару (Румъния) след 2-6, 7-5, 7-10. След това 24-годишната българка спечели титлата във Фукуока, Япония с награден фонд 50 000 долара заедно с холандката Инди де Вроме. През юни в Майорка, Александрина получи страхотната възможност да си пратнира с бившата №1 в света на сингъл Йелена Янкович от Сърбия. Двете стигнаха до 1/4-финалите на този WTA- турнир, където отпаднаха от четвъртите поставени Габриела Дабровски (Канада) и Мария Хосе Мартинес Санчес (Испания) с 0-2 сета. Достигна до 1/4-финал на WTA- турнир в Гщаад, Швейцария, партнирайки си с Елизе Мертенс (Белгия).

Снимка 255255

Източник: бф тенис

До края на годината Найденова записа три титли на ниво ITF - 25 000 $ в Лензерхайде, Швейцария с Тадея Майерич; Ченджу, Китай с Жаклин Сако (Сащ) и в Пюн, Индия заедно с Ирина Хромачова (Русия).

На един от поседните WTA-турнири за годината, Найденова, заедно с японката Нао Хибино достигнаха до полуфинал, а по пътя си победиха поставените под №2 в основната схема и едни от най-силните тенисистки на двойки Катарина Среботник и Андреа Клепац.

Александрина Найденова участва на част от турнирите и на сингъл, като този сезон постигна върховото 241 място на сингъл.

Останалите български тенисистки в световната ранглиста бележат отстъпление.

Българският женски тенис е жив и се разраства неимоверно бързо, както при дамите, така и при малките - момичетата до 12 години тази година станаха шампионки на Европейската лятна купа след победи над Румъния, Чехия, Хърватия и Беларус.