Стан Вавринка продължава напред на турнира в Шанхай. Швейцарецът преживя един от онези дни, в които не показа най-добрия си тенис, но запълни пробойните в представянето си с шампионска воля за победа и пречупи Марин Чилич със 7:5, 6:7(7), 6:4.

Вавринка пласира едва 43% от първия си сервис в откриващия сет и логично потегли изключително трудно. Чилич се представяше класно на ретур и в пропиля четири брейкпойнта началните две подавания на съперника, но получи пети шанс след слайс в мрежата на швейцареца и този път го грабна.

Сбъркано стопволе на Чилич в следващия гейм маркира една от наистина малкото му грешки на мрежата и Стан получи възможност за рибрейк, която материализира с бекхенд уинър за 2-2 гейма.

Световният №4 взе медицински таймаут заради проблеми в рамото и след паузата си подсигури два сетбола при 5-4, но не успя да направи последната стъпка. Вавринка достави още една демонстрация на мощ и точност от ретур, която този път постави Чилич под достатъчно напрежение и хърватинът се пропука, допускайки пробив за 5-7.

Началото на втория сет повтори като под индиго първия и хърватинът проби за 2-1. Вавринка реагира хладнокръвно и при 3-4 издържа в разиграване с 26 удара, за да си подсигури брейкпойнт, който обаче пропусна. Едва при третата му възможност в този гейм, предимството на световния №4 в разиграванията от основната линия му заработи равенство в резултата.

Няколко спокойни гейма ни доведоха до логичния тайбрек, където Стан имаше мачбол, но заби удара си в мрежата за 7-7 точки, след което загуби следващите две разигравания и предаде сета. Вавринка бързо се съвзе от от разочарованието и се възползва от първата си възможност, за да пробие за 2-1 в решителната част. Швейцарецът имаше един по-тежък гейм за 4-2, но до края на мача загуби само точка на свой сервис и приключи битката с 6-4 след 2 часа и 55 минути на корта.

Със седмата си поредна победа в професионалния тур, Стан си подсигури мач с Рафаел Надал. Швейцарецът изостана с 2-13 в преките двубои но спечели два от последните три двубоя от съперничеството. През този сезон двамата си размениха по един успех.