Шампионката от последните две години на турнира по тенис в Рим Мария Шарапова продължава успешната защита на титлата си. Тя се класира за четвъртфиналите след категорична победа с 6:2, 6:1 американката Слоун Стивънс.

В следващия Мария Шарапова, която е поставена под № 2 ще играе срещу № 7, представителката на домакините Сара Ерани. Тя се класира за тази фаза след отказване на рускинята Мария Кириленко.

Номер 3 в основната схема Виктория Азаренка от Беларус спечели първия сет в двубоя си с 6:1 срещу Аюми Морита. Японката се отказа от участие в мача заради контузия при 2:0 в полза на Азаренка във втората част. В следващия кръг Виктория Азаренка ще срещне Саманта Стоусър. Поставената под номер 9 австралийка отстрани номер 8 в схемата Петра Квитова от Чехия със 7:5, 2:6, 6:1.