Носителят на Купа "Дейвис" - САЩ, поведе с 2:0 срещу домакина си Австрия в първия кръг на турнира за купа "Дейвис", неофициално световно отборно първенство по тенис за мъже. В първата среща Анди Родик (САЩ) се наложи над Юрген Мелцер (Австрия) в изключително драматичен двубой с 6:4, 4:6, 5:3, 7:6 (4), 3:6, а тенисистите играха 4 часа и 6 минути.

Австриецът превъзхождаше Родик със 78 на 49 печеливши удари, но в крайна сметка загуби мача след цели 97 непридизвикани грешки. Джеймс Блейк донесе успеха на САЩ, след като надви Щефан Коубек в късния двубой с 5:7, 7:5, 6:2, 6:2.

Финалистът на Откритото първенство на Австралия Жо-Вилфрид Цонга пък донесе втората победа на Франция над Румъния в синглите, след като победи със 6:7(2), 6:4, 6:4, 6:4 Андрей Павел.

По-рано през деня Ришар Гаске донесе първата победа за французите, налагайки се над Виктор Ханеску със 7:6(5), 6:4,7:5.

Изненадата на деня поднесе Хюн-Тайк Лий след като надви Флориан Майер със 7:5, 6:3, 1:6, 6:7 (7), 6:3, с което изравни резултата в синглите между Германия и Република Корея.В първия двубой Филип Колшрайбер не срещна проблеми срещу Дже-Сон Ан и даде преднина на германците със 6:2, 6:2, 6:2.

Русия си осигури комфортна преднина срещу Сърбия преди срещата на двойки след победата на Николай Давиденко над Виктор Тройцки с 6:1, 1:6, 6:3, 1:6, 6:2. Михаил Южний се наложи над Ненад Зимонич с 2:6, 6:3, 6:2,6:4 за 2.33 часа в първия сингъл за деня.

Специалистът на двойки Зимонич, който замени в последния момент първата ракета на сърбите Новак Джокович, започна отлично и само за 28 минути спечели първия сет в първия си мач на сингъл от края на април миналата година.

Южний обаче скоро намери ритъма си на игра и до края не даде много шансове на съперника си, пласирайки 34 печеливши удара. Както е известно сърбите не могат да разчитат на двамата си най-добри играчи на сингъл.

Номер 3 в света Новак Джокович, който спечели Откритото първенство на Австралия през миналия месец, е с настинка. Той се появи в залата на стадион "Лужники", но изглеждаше блед и изтощен.

Втората ракета на страната Янко Типсаревич със сигурност пропуска всички срещи този уикенд. Той страда от стомашен вирус, а освен това е получил и травма на крака на тренировка.