Номер 3 в световната ранглиста Рафаел Надал се класира за третия кръг на турнира от сериите "Мастърс" на клей в италианската столица Рим с награден фонд 2,95 милиона евро. В първия си мач той победи Флориан Майер (Германия) с 6:1, 7:5 за 81 минути. Испанецът направи три пробива в мача и стигна до успеха. В третия кръг Надал ще играе със своя сънародник Марсел Гранойерс, който отстрани Фабио Фонини от Италия с 6:3, 6:3.

Върналият се на второ място в световната ранглиста от началото на седмицата, но поставен под № 3 в турнира Роджър Федерер преодоля без проблеми Карлос Берлок (Аржентина) с 6:3, 6:4 след 69 минути игра. Федерер демонстрира разнообразие в играта си, като комбинираше излизания на мрежата с продължителни разигравания от основната линия. Швейцарецът реализира пробив още в първия сервис гейм на аржентинския си съперник, след което в седмия гейм отрази два брейкпойнта. До края на сета бившият лидер в ранглистата нямаше трудности и поведе в сетовете. Във втората част 38-ият в света Берлок все пак успя да осъществи един пробив, но именитият му противник записа два в сметката си и така се поздрави с крайния успех в мача.

В следващия кръг швейцарецът ще се изправи срещу Хуан Карлос Фереро (Испания).

Двама от поставените отпаднаха от турнира. Сърбинът Янко Типсаревич № 8 отстъпи пред Станислас Вавринка (Швейцария) с 3:6, 1:6 за 72 минути. В следващия кръг Вавринка ще играе с италианеца Андреас Сепи.

Сепи победи друг поставен №9 Джон Иснър (САЩ) с 2:6, 7:6(5), 7:5.