Рангел Марков е кмет на Район Банкя и заместник-председател на УС на Българска федерация по тенис. Освен това той е бивш състезател и треньор по тенис. От Topsport.bg се свързахме с него, за да ни каже мнението си за развитието на тениса в България, плановете и приоритетите на БФТ, както и отразяват ли се успехите на Григор Димитров и Цветана Пиронкова върху желанието на децата да практикуват тенис. Марков също така коментира победата на България над Латвия преди няколко седмици, която класира тимът ни за втори кръг във Втора група на зона Европа/Африка за Купа „Дейвис", неофициално световно отборно първенство по тенис.
Здравейте, г-н Марков. Вие лично как се „запалихте" по тениса? Знаем, че сте бил състезател, а и треньор. Разкажете ни повече за страстта към този спорт.
- Започнах да играя тенис в Банкя още като дете, от 6-7 годишна възраст. До студентските си години тренирах в Банкя и взимах участия в турнири до 18 години. След това като студент на два пъти станах студентски шампион на България. В общи линии занимавах се сериозно с тенис до кметските избори през 2007-ма година.
Какво е отношението на Банкя към тениса?
- Банкя има традиции в провеждането на тенис мероприятия от години. Като цяло отношението към спорта е много положително. Тук мястото е подходящо за всякакъв вид спортни мероприятия. Преди седмица, за трета поредна година, организирахме „Баба Марта рън". Около 200 човека взеха участие в маратона. Банкя, не само заради близостта си до София, но и заради природните си дадености, е много подходяща дестинация за спорт.
Що се касае конкретно за тениса - имаме добри дългогодишни традиции, в това число провеждането на международен турнир за деца до 14 години, който в предишни години се казваше олимпийски надежди. Куп известни тенисисти са идвали в България и са участвали в този международен турнир. На първо чете се сещам за Маркос Багдатис, Светлана Кузнецова, Анастасия Мискина, все топ играчи. Турнирът в Банкя е с дълга традиция и спокойно мога да кажа, че е изключително популярен в календара на Европейската тенис асоциация. През последните няколко години в Банкя се провежда и Държавното отборно първенство за жени, което е в рамките на една седмица. Освен това организираме и още различни турнири от различни възрастови групи от календара на Българска федерация по тенис.
През последните години в България все повече се говори за турнири от веригата „Тенис 10". Развитието на децата ли е сред водещите приоритети на БФТ?
- Няколко са основните направления, по които се работи. Преди всичко искам да кажа, че в тенис федерацията работят доста млади хора с енергия, което е важно, защото младите хора са съвременните хора и ние разчитаме да сме в крак с всичко случващото се по света. „Тенис 10" (бел.ред. турнири за деца до 10 годишна възраст) е сред основните прояви, която организираме в направление „масовост". По мое мнение „Тенис 10" е изключително добре развита проява. В рамките на една година организираме над 110 турнира на различни кортове - оранжев, червен и зелен. Тук виждаме една изключително ефективна методика - първо, кортът е в умален размер, ракетите са по-леки и топките, за различните възрасти, са с 50-75% от тежестта на стандартната топка. Това позволява на децата да играят по-бързо един срещу друг, доставя им по-голямо удоволствие от играта. Тази методика, заради използването на по-малките топки и ракети, дава възможност нещата да се случват по-бързо. Тя се прилага много успешно в училищата, че дори и в детските градини, защото няма нужда да се използват специални очертания, кортове и т.нат. Използват се мобилни мрежи, които са приложими реално навсякъде. В дворовете на училищата на пример.
В България се провеждат доста „Фючърс" турнири. Те с каква тежест са според вас?
- „Фючърсите" са страхотен стимул за момчетата и момичетата, които вече са навършили 16-17 години и започват да влизат в тениса. Този тип турнири им дават възможността да участват с техни връстници от други държави, могат да „сверят часовниците". Това е един задължителен старт, ако искат да навлязат в професионалния тенис. В ранглистите на WTA и АТР има по близо 2000 човека, всеки един от които е спечелил поне една точка.
Забелязва ли се увеличаване на интереса към тенис след успехите на Григор Димитров и Цветана Пиронкова през последните години?
- Категорично да. Аз самият имам син на 9 години, който играе тенис. Виждам въодушевлението вкъщи по време на мачовете на Григор Димитров. За нас е ценно, че разполагаме с такива тенисисти като него, защото Димитров е страхотен стимул за няколко поколения. Разбира се, освен децата, трябва да подпомагаме по-горните възрастови групи, та чак до мъже и жени. Това е процес, който не трябва да свършва в определена в определена възраст. Да не изтъкваме обаче само Григор Димитров и Цветана Пиронкова. Разполагаме и с други добри играчи, като Сесил Каратанчева, Диа Евтимова, Елица Костова... Видяхте и момчетата какво направиха в Латвия.
В този ред на мисли - очаквахте ли, че ще победим Латвия (4:1), при това като гост, в отсъствието на първите ни две ракети Григор Димитров и Димитър Кутровски?
- Искам да използвам момента да поздравя момчетата, които показаха страхотна мотивация и хъс за игра. Имаше няколко двубоя, изключително продължителни и драматични, които в крайна сметка приключиха в наша полза. Искам да отбележа също, че България в продължение на 3 години организираше изключителен турнир - „Турнира на шампионките", с който се приключваше сезона от Женската тенис асоциация. В София дойдоха страхотни тенисистки, бивши №1 в света, шампионки от турнири от Големия шлем. Разбира се, имахме и възможността да гледаме на живо Цветана Пиронкова, която първата година се представи доста силно и достигна до полуфинал. Да организираш подобен турнир е огромно предизвикателство, сериозна хапка и аз мисля, че ние се справихме отлично.
След успеха в Латвия се класирахме за втори кръг, където ни предстои дуел с Люксембург. От началото на годината тяхната първа ракета Жил Мюлер се представя страхотно. Какви са очакванията ви за този двубой?
- Жил Мюлер е на 34 години. Той е едно от многото доказателства, че тенис може да се практикува, при това на най-високо ниво, и в по-напреднала възраст. Той наистина впечатлява от началото на сезона, даже победи и Григор Димитров на един от турнирите. Но не е само Мюлер, подобно впечатление оставят и други опитни тенисисти, преминали 30-те години като Томи Робредо, Фелисиано Лопес, Давид Ферер.
Конкретно за двубоя с Люксембург - надявам се Григор Димитров да участва в него, така съставът ни безспорно ще бъде по-силен, по-подготвен. Дано се включи в отбора, водени са предварителни разговори, но до тогава (17-19 юли) има доста време. Мога да кажа, че Григор Димитров винаги се е гордял, когато е играел за България. В него се вижда една удовлетвореност, когато играе за родината. Това му прави чест. Трябва обаче да се съобразим и с неговата индивидуална програма, която е доста натоварена. Убеден съм, че ако може, Григор Димитров с радост ще играе срещу Люксембург.
Григор Димитров започна по-колебливо сезона в сравнение с миналата година. На какво го отдавате?
- Да не забравяме, че Григор е 11-и в света, което само по себе си е изключително постижение. На всички ни се иска той да пробие още по-напред, да влезе в тройката. Самият той каза преди няколко дни, че в момента с неговият екип работят по подобряването на някои елементи от играта му. Аз мога да ви уверя, че в тениса една малка промяна може да доведе в последствие до сериозни промени. Представете си един пъзел, съставен от различни елементи. Какво точно се случва, какви са промените - това е въпрос, чийто отговор знаят Григор Димитров и неговият екип. Надявам се, че скоро ще ни радва с големи победи.
От началото на годината станахме свидетели на доста треньорски курсове в БНТЦ. Дойдоха чуждестранни специалисти, в това число и легендарният австралиец Пол Макнами. Каква е целта на всички тези лекции?
- Идеята е ясна - да развиваме и обогатяваме знанията на нашите треньори. Те да получат знания, посредством семинари и беседи, от популярни треньори в различни области - тактика, физическа подготовка и т.нат. Идеята да сме в крак с методите на Международната тенис федерация. Получаваме добра помощ от тях и мога да кажа, че в България имаме доста млади треньори и колеги, които имат желанието да се развиват. Относно Макнами - той също се включва в тази картина. А освен това той имаше и задачата да вдигне настроението и духа в отбора преди гостуването на Латвия. Както се видя след това имаше резултат.
През последните години се смениха доста правителства. Как работите с Министерството на младежта и спорта в сегашния му състав?
- На първо място бих искал да кажа, че имаме доста добра комуникация, а това е много важно. На всички е ясно, че ММС не може да удовлетвори всички желания на всяка една федерация, това просто няма как да се случи. Но комуникираме добре и коментираме различни програми. Имаме подкрепа от ММС за една интересна програма - „Бъди на върха". Тя е в две направление - за изявени деца от различни възрастови и „Тенис 10". Надявам се да успеем да стартираме програмата. Това е бъдещето - трябва да имаме ясни програми и цели, а не да си поставяме някакви неща като самоцел, без да има реализация.
През последните 5 години успяхме да осъществим нещо, за което отдавна се коментираше, че има нужда. Става въпрос за Националния тенис център в Борисовата градина. Там работят национални треньори, треньори по физическа подготовка, доктор, психолог. С други думи изявените и перспективни деца имат всичко необходимо, за да продължат да се развиват.