Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова спечели първия си мач на турнира на трева в Бирмингам, който е с награден фонд от 200 000 долара. 19-годишната пловдивчанка спаси два мачбола, преди да се наложи над Александра Возняк от Канада с 4:6, 7:6(3), 7:6(4) в среща, продължила два часа и 40 минути.

Пиронкова загуби първия сет, след като водеше с 4:2. Българката имаше нисък процент на първи сервис и допусна много непредизвикани грешки, което позволи на Возняк да спечели четири поредни гейма и да затвори сета.

Втората част започна по абсолютно същия начин, като Цвети отново поведе с 4:2 и допусна изравняване. Българката обаче успя да задържи до края и взе тайбрека със 7:3 точки.

В третия сет 90-ата в класацията на WTA Возняк почти си бе осигурила победата, но Пиронкова направи истински подвиг, като първо проби съперничката си при 3:5, след което спаси два мачбола за канадката при 40:15, направи четири поредни точки и изравни 5:5.

Брюнетката от Пловдив реализира още един пробив в 11-ия гейм и дръпна с 6:5. Возняк обаче успя да върне брейка и изравни - 6:6. В тайбрека 19-годишната Пиронкова дръпна набързо с 4:0, след което двете си размениха по една точка. Цвети направи 6:1, след което разполагаше с пет мачпойнта. В крайна сметка след три поредни точки за съперничката й, 108-ама в света българка победи със 7:4 точки, с което успя да грабне и победата в срещата.

Така Пиронкова заработи 10 точки за световната ранглиста и 1035 долара от наградния фонд, а във втория кръг ще срещне номер 2 в схемата Йелена Янкович. Сръбкинята игра полуфинал на "Ролан Гарос" в петък.

Двете са се срещали два пъти до момента, като и двете срещи са бил през 2006 година на хард. В Щутгарт Йелена спечели след 4:6, 6:2, 7:5, а по-късно в Цюрих Янкович отно се наложи в три сета - 3:6, 6::4, 6:1.
През миналия сезон пловдивчанката стигна до осминафиналите в Бирмингам, където загуби от Франческа Скиавоне (Италия) с 6:3, 3:6, 1:6.