Третият турнир от Големия шлем за годината “Уимбълдън” започва в понеделник. Най-голямата новина от Меката на тениса в Лондон е свързана с пари. Наградният фонд нарасна с 2,9 процента в сравнение с 2005 г. и е вече 10 378 710 британски лири. Или 29 527 430 лева по курса на БНБ. Нарастват сумите, които ще вземат шампионите. Победителят при мъжете ще получи през юли чек за 655 000 паунда, а шампионката при дамите ще си тръгне с 625 000. Това разбира се са сумите, преди да бъдат обложени с данъци. Отпадналите още в първия кръг получават съответно 9839 лири (при мъжете) и 7860 лири.


Последната сума вече си е осигурила Цветана Пиронкова - единствената ни представителка на “Уимбълдън” тази година.
18-годишната пловдивчанка става осмата българка, която ще играе в основната схема на турнира на трева в британската столица. Преди нея това са постигали сестрите Мануела, Катерина и Магдалена Малееви, Елена Пампулова, Любомира Бачева, Павлина Стоянова-Нола и Сесил Каратанчева.

Първата ни ракета бе на крачка от схемата и миналия сезон, когато игра в квалификациите. При изобщо първите си срещи на трева Цеци победи последователно Анико Капрош от Унгария и италианката Адриана Сера Занети. В преддверието на схемата Пиронкова отстъпи на Юлия Вакуленко от Украйна и само едно място в световната ранглиста не й позволи да влезе като “щастлива губеща”.

Тази година българката е доста по-уверена в Обединеното кралство. Вече е тенисистка от Топ 100, която натрупа опит в двете състезания на трева в навечерието на смятания за най-престижен турнир, чието първо издание е било през 1877 година. Или казано по друг начин по време на Руско-турската освободителна война.

Цветана Пиронкова изтегли тежък жребий. Съперничката й германката Ана-Лена Грьонефелд е 13-а в схемата и 16-а в световната ранглиста. Тя се движи по възходяща линия този сезон и записа няколко добри срещи на трева в подгряващите състезания. Естествено, мълчаливата брюнетка от Пловдив не е обречена. Който мисли обратното, да си спомни мача срещу Винъс Уилямс (№10) на Откритото първенство на Австралия през януари. За да успее нашето момиче трябва да оптимизира сервиса си, който на моменти е доста колеблив, а това на трева е самоубийствено.

Тази година интригата е коя ще е шампионка при дамите. Защото при мъжете ще бъде суперизненада ако Федерер не триумфира отново.

Амели Моресмо е поставена под номер 1. Французойката достигна до полуфинали в предишните си три участия на кортовете на “Ол Инглънд клъб”. Миналата година отстъпи на Дейвънпорт. Този сезон – особено след триумфа в Мелбърн – Амели, наричана в родината си Момо, е с пораснало самочувствие, което може да я изведе и до финал най-сетне.

Белгийките Жустин Енен-Арден и Ким Клайстерс са винаги сред фаворитите на големите турнири. В петък Жустин надделя над Ким на полуфинала в Ийстбърн, което може би означава по-добра форма на шампионката от “Ролан Гарос”. Ким също не е стигала по-далече от полуфинал на “Уимбълдън”. Енен пък игра първия си финал в Големия шлем точно тук през 2001 година. Тогава тя отстъпи на Винъс Уилямс. Миналата година дребната белгийка отново бе сред фаворитите, но загуби още в първия кръг от Елени Данилиду. Така че, играта й на трева не се отличава с голямо постоянство.

Миналогодишната шампионка Винъс Уилямс ще се опита да вземе за четвърти път купата в Лондон. Американката може да обърне всеки мач, което я прави изключително опасна. През 2005 г. Винъс спечели безнадеждни на пръв поглед двубои като полуфинала с Шарапова и финала с Дейвънпорт. Но в момента по-голямата сестра Уилямс отделя все по-малко време за тренировки. “Не мисля, че тенисът е най-важното нещо в живота. Има още толкова много интересни неща. Спортът е просто един етап от живота ми, който аз ще премина един ден”, откровена е Винъс Уилямс.


Останалите тенисистки, способни да завоюват титлата, са от славянски произход. Руската “армия” се предвожда от “маршал” Мария Шарапова. Маша играе великолепно на трева и е най-напред с материала, в сравнение със сънародничките си. Шампионката от 2004 година има качествата да спечели отново. Но страничните ангажименти на блондинката от Сибир май започнаха да й идват в повече и тя трудно достига до турнирни успехи. Сигурно е, че Шарапова ще бъде шампионка поне по показателя “шумност”. Тя крещи на корта със 100 децибела, което се равнява на звука от полицейска сирена или приземяването на малък самолет.


Не са без шансове и Светлана Кузнецова, Надя Петрова, Елена Дементиева, Динара Сафина и Анастасия Мискина. Няма да бъде голяма сензация, ако която и да е от тях стигне до финалния двубой.

Чаровната Мартина Хингис, която гостува у нас през април, вече познава вкуса на успеха на “Уимбълдън”. През 1997 година тя стана най-младата шампионка в турнира в Откритата ера, като вдигна трофея само на 16. След завръщането си на корта чехкинята, която е родена в Кошице (Словакия) и представя Швейцария показва на моменти онази прекрасна и интелигентна игра, която я направи номер едно в света. Дали ще издържи физически на двуседмичен маратон срещу значително по-млади и по-мощни съпернички ще разберем скоро. Не е ясно и как ще се отрази на Мартина връзката с чешкия тенисист Радек Щепанек.

17-годишната Никол Вайдишова е новото лице на “Рийбок”. Чехкинята достигна полуфинал на “Ролан Гарос” и демонстрира перфектна игра от всички части на корта и желязна психика. Високата блондинка, която беше известно време съквартирантка на Сесил при Болетиери, притежава един от най-добрите сервиси. Това безспорно ще бъде голям коз на трева. Като добавим отличните волета и мощния форхенд Никол има своите големи шансове в Лондон. Вайдишова намери време и след Париж успя да си вземе изпитите в бизнес училището в Прага и да завърши годината.

Кой ще спре Федерер на трева? Това е въпросът и тази година при мъжете. Швейцарският номер едно в световната ранглиста наниза три поредни победи на “Уимбълдън”. Миналата година той беше жестоко безапелационен, като загуби един-единствен сет в седемте си двубоя. Роджър има някакви резерви единствено в началния си удар. Всички останали компоненти на неговата игра могат да служат като еталон. Ако победи Ришар Гаске в първия кръг, Федерер ще стане едноличен притежател на рекорда за най-много поредни успеха на трева. В момента с по 41 победи са той и Бьорн Борг.  За да се разбере значимостта на постижението трябва да се спомене, че третото място в тази класация е за Джон Макенроу с 23 поредни победи.


Ако приемем, че в този момент някой може да спре Брюнета от Базел на “Ол Инглънд клъб”, кой може да е той? Обичайните заподозрени са Анди Родик и Лейтън Хюит. И двамата са отлични играчи на трева. И двамата обаче са напълно безпомощни при срещите си на финали или полуфинали с Роджър Федерер. Така че само нелепа контузия на швейцареца може да даде шанс на Родик или Хюит срещу него.

Рафаел Надал малко неочаквано бе поставен под номер 2 в схемата. Испанецът подобри играта си на зелено, но това едва ли е достатъчно, за да достигне до финал. Освен това левичарят от Майорка получи травма в рамото, която наруши ритъма му на подготовка. Което едва ли е в плюс за двукратния победител от “Ролан Гарос”.

Хърватите Иван Любичич и Марио Анчич също трябва да бъдат поставени сред фаворитите. Те вървят по стъпките на своя вдъхновител Горан Иванишевич, който спечели титлата от “Уимбълдън” през 2001 година. От двамата, като че ли Анчич е в по-добра форма в момента.

Не трябва да се забравя и бившият финалист Давид Налбандян. Универсалният аржентинец използва подходяща тактика и е доста “крив” съперник на Федерер и Родик. Надеждата на домакините пък се казва Андрю Мъри.

Както всяка година в Лондон ще има доста изненади. Това е турнирът от Големия шлем, където най-лесно нискоразреден тенисист – или дори дошъл от квалификациите, може да навърти няколко победи над известни имена. Просто на трева се играят най-малко турнири през сезона и нагаждането към тази настилка е доста трудно. Така че с бомбен сервис, прилични форхенд и воле и малко късмет можеш да стигнеш далече.