Шампионът в първото издание на надпреварата през 2016 година Роберто Баутиста Агут (Испания) се класира за втория кръг на турнира по тенис от сериите АТП 250 Sofia Open с награден фонд 563 815 евро.

Баутиста Агут се справи с деветия поставен Миомир Кецманович (Сърбия) със 7:6(9), 6:7(2), 7:6(5) във втория най-дълъг мач в историята на турнира, продължил 3:16 часа в зала "Арена София".

Рекордът по продължителност остана 3:22 часа от миналия сезон в срещата между Иля Ивашка (Беларус) и Микаел Имер (Швеция).

Двубоят започна много оспорвано, като в първата част, която продължи час и четвърт, двамата не успяха да осъществят пробив и си стигна до тайбрек. В него бившият номер 9 в света Баутиста Агут отрази три сетбола при 5:6 точки, при 6:7, когато съперникът му имаше и сервис, както и 7:8, за да триумфира.

Преди началото на втората част Кецманович поиска медицински таймаут заради проблем с китката на играещата дясна ръка, която беше превързана. Сърбинът не изглаждаше да е повлиян, но в седмия гейм той пропиля аванс от 40:15 и допусна брейк при единствената възможност на съперника в сета. При 5:4 испанецът сервираше за мача, но и той се огъна и позволи на противника да върне пробива и да изравни. В последвалия тайбрек Кецманович взе първите шест разигравания и това се оказа ключово за изравняването на резултата.

35-годишният Баутиста Агут започна добре в решаващата трета част и поведе с 3:0. Сърбинът изравни за 3:3, но испанецът отново проби и при 5:3 за втори път сервираше за мача. Тъй поведе с 30:0, но с четири поредни разигравания Кецманович върна брейка. Последва нов тайбрек, в който испанецът поведе с 6:4 точки и все пак стигна до успеха при втория си мачбол.

Така Баутиста Агут ще играе срещу унгареца Фабиан Марожан за място на четвъртфиналите, след като Марожан се справи категорично със сънародника Жомбор Пирош с 6:3, 6:1.

В изцяло испански сблъсък Алберт Рамос-Виньолас надделя над Роберто Карбайес Баена със 7:5, 4:6, 6:3, след като навакса изоставане от 1:4 в първия сет, загуби втората част с късен пробив, но в третата той дръпна с 4:1 и не допусна да бъде застигнат. Във втория кръг бившият номер 17 в света Рамос-Виньолас ще срещне втория в схемата Адриан Манарино (Франция).

Двама австралийци стартираха с победи. Кристофър О'Конъл пласира 15 аса и надделя над сърбина Хамад Маджедович с 6:7(3), 6:1, 7:6(2), а във втория кръг ще срещне номер 7 Себастиан Офнер (Австрия), който спечели с 6:4, 3:6, 6:2 срещу квалификанта Витали Сачко (Украйна).

Поставеният под номер 6 Макс Пърсел пък елиминира сънародника си Ринки Хиджиката с 6:3, 6:3 и очаква победителя от двубоя между участващите с "уайлд кард" Димитър Кузманов (България) и Джем Илкел (Турция), които играят по-късно днес.

Серина Уилямс: Тенис кортовете се превърнаха в моден подиум за мен

"Когато бях малко момиче, знаех, че съм различна"