Голямата надежда на българския тенис Григор Димитров постигна нова прекрасна победа на силния турнир от сериите ATP 500 в Базел. Гришо се наложи с 2:1 (7:6(5), 6:7(1), 7:6(3)) сета над французина Жулиен Бенето в изключително оспорван мач, решен след три тайбрека.

Освен невероятен тенис, нашенецът демонстрира и силен характер, какъвто неизбежно е нужен за подобна победа, при това над тенисист намиращ се под №37 в световната ранглиста.

Така след като в първия кръг Гришо отстрани Виктор Троицки, днешната победа го класира на четвъртфинал, а след само още един евентуален успех той може да се изправи на полуфинал срещу своя идол и водач в световната ранглиста - Роджър Федерер.

Нещо повече - ако успее да надвие следващия си съперник, който ще бъде излъчен измежду Николай Давиденко и Пол-Анри Матьо, българинът ще подобри най-високото си класиране в ранглистата, дебютирайки в топ 50.

Това ще бъде осми четвъртфинал за Димитров на турнири от календара на ATP, но първи в категория 500, след като досега бе успявал да го стори в по-ниския клас 250.

Вторият мач на Гришо в Базел стартира много равностойно, като единствената възможност за пробив се откри пред българина в четвъртия гейм, но Бенето успя да се справи. До края двамата сервираха стабилно и логично сетът трябваше да бъде решен в тайбрек.

Там Димитров започна с ас, бърз минипробив и преднина от 4:1, но французинът успя да се съвземе и да изравни. Нов ас на Григор му позволи да поведе с 5:4, след което нашенецът показа по-здрава психиката, изгуби само още една точка и съответно затвори първия сет след 7-5 точки в тайбрека.

Във втория сет нещата стартираха с по два гейма за сервиращите, преди най-после един от двамата да стигне до пробив. За наша радост това бе Гришо, но малко по-късно, въпреки че имаше преднина от 40-30 в своето подаването, той позволи три поредни точки да бъдат спечели от французина и съответно пробивът бе върнат, а резултатът изравен.

Двамата си размениха по още няколко гейма, в които Григор бе по-близо до нов пробив, но така или иначе Бенето издържа и след малко над 50 минути игра през втория сет се стигна до нов тайбрек.

Българинът поведе с минипробив и 1:0, но точно в този момент последва неприятен срив в неговата игра. Гришо набързо загуби двете си подавания, Бенето взе своите, а след нови два неуспешни сервиса французинът нямаше никакви проблеми да изравни резултата в сетовете след разгромното 7:1 във втория тайбрек.

Разочарованието не се отрази сериозно на Димитров поне в началните минути на третия решителен сет, дори напротив - нашенецът показа стабилност на начален удар, а малко след това успя дори да пробие и е да поведе с 2:0, след което затвърди пробива за преднина от три гейма.

Бенето обаче не се предаде и успя да намали, а малко след това се възползва от двойна грешка на Гришо и при отворилата се възможност за връщане на пробива не сгреши, за да изравни минути по-късно - 3:3. До края на този сет двамата не сбъркаха при своите подавания, което доведе до решителен трети тайбрек.

Този път Димитров показа защо е считан за една от бъдещите звезди на световния тенис и зарадва всички българи, повеждайки с категоричното 6:0. Бенето взе една точка на свое подаване, след което Гришо допусна лек спад и загуби двете си подавания за 3:6, но секунди по-късно отново проби сервиса на своя съперник и след 7:3 точки и 2:1 сета се класира на четвъртфинал.

Това е втора победа за Григор Димитров над Жулиен Бенето, след като по-рано през тази година хасковлията спечели с 2:1 сета и на турнира на червени кортове в Гщаад.