Последният бивш номер 1 в мъжкия тенис Рафаел Надал се класира за финала на Откритото първенство на Австралия. В спор за заключителния мач от турнира испанецът преодоля другия някогашен лидер на ATP Роджър Федерер след 6:7, 6:2, 7:6 (5), 6:4.

Близо 4-часовата бирка на "Род Лейвър Арина" беше среща под номер 1001 за швейцареца. А ако беше стигнал до успеха, щеше да закръгли сметката си на 500 победи на твърди кортове. Е, липсваше му себераздаването, което Надал демонстрира. Точността на испанеца също се оказа решаваща за крайния изход на мача. Негов съперник ще бъде победителят от другия полуфинал между Новак Джокович и Анди Мъри, който е насрочен за петък от 10.20 часа българско време по "Евроспорт".

Двубоят започна убийствено за швейцареца, който го откри със спечелване на своя сервис, пробив и неговото затвърждаване за 3:0. След кратка почивка Надал се отчете и намали до 1:3. Последваха размяна на по един гейм, за да дойде седмият, в който испанецът върна пробива за 3:4 и на свой ред го затвърди за равенството 4:4. След това Роджър Федерер отново излезе напред със сервис на нула, но същото се случи и при подаването на Надал за второто реми в тази първа част. По-агресивната игра на ФедЕкс обаче не му помогна да пробие за втори път съперника, за да затвори първия сет. В крайна сметка в тайбрека швейцарецът демонстрира силна концентрация при своите подавания и със сериозни усилия го спечели със 7:5 за 56 минути.

Втората част стартира далеч по-интересно. Федерер проби сервиса на Надал още в първия гейм, но след това той беше върнат отново на нула за 1:1. В шестия пък се случи нещо уникално. Уникално, защото две на пръв поглед невъзможни отигравания на Надал при атака на мрежата от страна на швейцареца завършиха с точки в негова полза. Последната, от които, беше за пробив на подаването на Професора, който от 0:40 успя единствено да намали до 30:40. Развитието на събитията към този момент пък означаваха 4:2 за Рафа. След това последва затвърждаване на пробива за 5:2. Наложи се срещата да бъде прекъсната за малко повече време заради заря в близост до "Род Лейвър Арина". Днес, 26 януари, е националният празник на Австралия. След близо 10-минутната пауза всичко се разви перфектно за Тореадора. Пробив на нула и спечелен сет при 6:2 за изравняване - 1-1.

В третия сет се видя колебливостта на Роджър Федерер. Странно, тъй като започна мача повече от уверено и със страхотна концентрация. Надал взе своето подаване за 1:0, след което пропусна три геймбола за пробив. От 0:40 швейцарецът стигна до преднина в първия от трите дюса. Все пак с къса топка в последното разиграване съумя да се възползва от взетото преди това с помощта на мрежата предимство и да изравни - 1:1. След това двамата влязоха в познатия си режим, печелейки къде с повече усилия, къде не подаванията си. В седмия гейм швейцарецът стигна до възможност за пробив в първия дюс, но с ас по правата Надал върна равенството. След това испанецът направи първата си двойна греша в двубоя, за да даде отново предимство на съперника си. Ретур в мрежата от страна на Федерер обаче позволи да се стигне за трети път до дюс. Грешка в аут и бекхенд в мрежата пък направиха така, че Роджър Федерер да поведе с 4:3. Нещо, от което 4-кратният шампион в Австралия не успя да се възползва - 4:4. Последва стабилно представяне и на двамата за 5:5. Развитието на този сет обаче беше в полза на Надал, тъй като с малко повече усилия съумя да защити сервиса си и да поведе с 6:5. След това нова грешка на швейцареца доведе до шанс за съперника му за спечелване на сета. Отново спасен начален удар и в крайна сметка успех в гейма за втори тайбрек в двубоя на "Род Лейвър Арина". В него Надал осъществи мини-пробив в самото начало, за да затвори втория сет при 7:6(5), въпреки че Федерер се върна след 1:6 точки.

Четвъртата част не предостави нещо интересно в началото, освен няколко класни отигравания и на двамата, до осмия гейм. Именно в него с много усилия Федерер успя да си отвори шанс да пробие, но не се провали и така отново имаше равенство - 4:4. В последвалия пети гейм такава възможност се откри и пред Надал, който успя да се възползва от нея, за да сервира след това за спечелване на мача. Разбира се, самият испанец също има сериозна заслуга за случващото се на корта. Невероятната борбеност му позволи да върне няколко наистина "невъзможни" топки, които донесоха ценни точки. Уникалната защита на испанеца продължаваше, което се видя и при предимството за Роджър в дюса. Рафа обаче успя да използва отбранителен лот с максимална височина, след което ФедЕкс сбърка и доведе резултата до ново равенство. Последва предимство за Рафаел Надал, дълго и агресивно разиграване, довело до аут и до мач в полза на испанеца.