Тазгодишният US Open започна отлично за Анди Мъри - рутинно спечелен първи сет срещу Робин Хаасе, последван от втори, макар и значително по-труден и изведнъж настъпи тотален срив. Както игрови, така и физически, довел до сет, спечелен на едно от холандеца и множество въпросителни, най-голямата от които бе дали няма да станем свидетели на първата голяма изненада на турнира.

В четвъртия сет шотландецът изглеждаше, че всеки момент ще рухне, често опипваше бедрото си и даваше признаци, че получава схващания и всичко това на фона на изказването му отпреди седмица, че "никога не се е чувствал по-добре физически преди US Open". Освен бедрото, Анди се държеше често и в областта под рамото, около гръдния кош и като цяло показваше, че изпитва огромни проблеми.

Хаазе бе напът да вкара мача в пети сет, след като поведе с 4-1, но сервирайки за четвъртия при резултат 5-4, изигра кошмарен гейм и позволи на Мъри да върне пробива пасив, а веднага след това отново загуби подаването си и при 6-5 Анди сервираше за победата.

Холандецът получи златен шанс да се върне в мача, но пропиля три брейкбола, Мъри достигна до мачбол, възползва се от него и макар много трудно, все пак измъкна победата в този пораждащ купища въпроси относно физическото му състояние двубой - 6:3, 7:6(6), 1:6, 7:5 за малко над три часа игра. А следващият му противник е Матиас Бахингер, отстранил изненадващо лесно Радек Щепанек.

След невероятното си представяне на тазгодишния Уимбълдън, където отстрани Рафаел Надал по пътя си към четвъртфиналите, днес изгряващата звезда на мъжкия тенис Ник Кириос записа нова впечатляваща победа, този път над Михаил Южни в един от най-интригуващите сблъсъци от първия ден на US Open. Това бе и първи спечелен мач за младока в основна схема на Откритото първенство на САЩ, след като в дебютното си участие през миналата година отпадна още на старта.