Роджър Федерер взе повече от сладък реванш от Жо-Вилфред Цонга, след като го победи с 6:4, 6:3, 6:3 на US Open. Благодарение на успеха швейцарецът се класира за полуфинал в турнира, където пък го очаква световният №1 и основен фаворит за титлата Новак Джокович. Сърбинът пък се справи със своя сънародник Янко Типсаревич.

Двубоят между Федерер и Цонга се очакваше с огромен интерес предвид последните сблъсъци между двамата. Само преди няколко месеца, на четвъртфиналите на Уимбълдън, Цонга осъществи фантастичен обрат срещу именития си съперник, печелейки мача с 3:2 сета.

Тази вечер обаче картината бе различна. Федерер взе инициативата от самото начало на срещата и имаше нужда от по-малко от два часа, за да се справи с атлетичния си съперник. По този начин „ФедЕкспрес" достигна до полуфиналите на „Флашинг Медоуз" за осма поредна година, като по този начин изравни постижението на Иван Лендъл.

В другия четвъртфинал от снощи, Новак Джокович спечели сръбския сблъсък с Янко Типсаревич със 7:6, 6:7, 6:0, 3:0. Изключително равностойни бяха първите два сета, които продължиха цели 2 часа и 30 минути. След това обаче физически сили на Типсаревич свършиха и той реши да се откаже.

Припомняме, че Федерер и Джокович играха на полуфинал на US Open и миналата година, когато след сериозна драма победител излезе сърбинът. Роджър имаше два мачбола, но в крайна сметка след 5 сета победоносно ръце вдигна Ноле.

Тази година в Големия шлем двамата се срещнаха два пъти. В Мелбърн, на Australian Open, сърбинът се наложи категорично, след което вдигна титлата. Няколко месеца по-късно, на „Ролан Гарос" в Париж, Федерер нанесе първа загуба на сърбина за годината.