Шампионът на "Уимбълдън" през 2002 година Лейтън Хюит се класира за третия кръг на турнира от Големия шлем по много драматичен начин. Австралиецът победи след доиграване Хюн-Тайк Ли от Южна Корея с 6:7 (1), 6:2, 7:6 (6), 6:7 (5), 6:4.

Двубоят бе прекратен в четвъртък заради падналия мрак след края на четвъртия сет. Хюит направи невероятен обрат в тайбрека на третата част. Той отстъпваше с 3:6, но направи пет поредни точки и спечели частта. След това Лейтън изглеждаше, че ще прекърши съпротивата на Ли, когато при 6:5 сервираше за мача. Но азиатецът спечели гейма, а след това и тайбрека.

При доиграването Лейтън Хюит успя да се наложи. Срещата продължи общо 4 часа и 3 минути. Двамата тенисисти направиха общо 378 разигравания.

Следващият съперник на австралиеца е Оливие Рошюс от Белгия.

Испанският левичар Фернандо Вердаско поднесе голяма изненада, след като елиминира №4 в схемата Давид Налбандян от Аржентина. 22-годишният Вердаско се наложи със 7:6 (9), 7:6(9) и 6:2. В последния гейм той реализира четвъртия си мачбол в оспорвания двубой срещу бившия финалист на "Уимбълдън" Налбандян.

Междувременно китайката На Ли поднесе една от най-големите изненади в женската схема досега, след като преодоля сет дефицит, преди да отстрани петата в схемата Светлана Кузнецова от Русия с 3:6, 6:2, 6:3 за час и 34 минути.

Четвъртфиналистката от миналия сезон Кузнецова, която преди три дни празнува 21-ия си рожден ден, показа сравнително добра игра само в първия сет.

Китайката бе притеснена в първата част. Тя направи цели 14 непредизвикани грешки и помогна на съперничката си да спечели с 6:3.

Във втория и третия сет обаче шампионката от Откритото първенство на САЩ през 2004 година Кузнецова бе неузнаваема. Тя направи само седем печеливши удара срещу 21 на съперничката си.

24-годишната дебютантка на "Уимбълдън" На Ли коригира играта си и достигна до пълен обрат за по-малко от час.

Изненада поднесе и японката Ай Сугияма, която отстрани дванадесетата в схемата Мартина Хингис с 7:5, 3:6 и 6:4. Така швейцарката, която играе за първ път в турнир от "Големия шлем" от 2001 година, също прекрати участието си в надпреварата още в третия кръг.

Напред продължи белгийката Ким Клайстерс, която се справи лесно със съпротивата на китайската си съперничка Кси Чжън с 6:3 и 6:2.

Малко по-късно водачът в световната ранглиста Роджър Федерер надигра в среща от третия кръг французина Никола Маху с 6-3, 7-6(2), 6-4 и се класира за следващия етап на турнира.  Там той ще се изправи срещу победителя от мача Томи Хаас (Гер) - Томаш Бердих (Чех).

За швейцареца, който е трикратен победител от "Уимбълдън", това бе рекордна 44-поредна победа на трева.