Лейтън Хюит взриви трибуните на "Rod Laver Arena" с победно начало на 19-ото си поредно участие на Australian Open. Абсолютният любимец на местната публика се справи с класирания на точно 100 места под него в ранглистата (№87 срещу №187) квалификант Дзе Джън - 6:3, 1:6, 6:0, 6:4. Всъщност това бе първи триумф на 33-годишния ветеран в Мелбърн от 2012 година насам, когато Новак Джокович го спря на осминафинал.

Хюит влезе мощно в мача с преднина от 3-0, но китаецът изравни резултата като дори проби на нула. Лейтън обаче запази концентрацията си, стигна до три шанса за рибрейк при 4-3 и материализира последния от тях. А след това затвори сета със стабилен сервис гейм на 15.

Във втората част обаче сервисът на австралиеца се изпари от централния корт и беше ред на квалификанта да дръпне с 3-0. Джън реализира и втория си пробив в мача на нула, а после удари и още един път подаването на съперника, с което серията му продължи до 5-0, когато Хюит се записа в резултата. Статистиката сочеше 6-0 уинъри от бекхенд в двубоя и 6-1 гейма за 187-ия в света.

Но австралийският ветеран просто изчакваше края на протоколния втори сет, а в третия грабна 12 от първите 13 точки за аванс от 3-0, който не след дълго се превърна в сет на нула за Хюит. Изглеждаше, че Лейтън е установил тотален контрол върху мача, когато отново се откъсна с 3-0 и в четвъртия сет.

Точно тогава обаче, първият сервис на австралиеца пак си взе кратка почивка и с нов гръмотевичен бекхенд по правата от ретур, Джън върна пробива за 3-4. Китаецът допусна абсурдна грешка, забивайки топката в мрежата при опразнен корт при 30-30 и 4-5 гейма. И поредният безмилостен сервис му дойде на помощ, за да отрази мачпойнта. Хюит се нуждаеше от още четири такива преди да успее да подпечата днешния триумф с 6-4.