Григор Димитров започна по великолепен начин сезона през 2016-а година. В мач от първия кръг на турнира в Бризбейн (Австралия), той усря да се наложи трудно над неудобния за него съперник Жил Симон от Франция с 6:3, 7:6 (10). Досега Григор имаше само един спечелен сет срещу французина и 4 поредни загуби.

Димитров спечели откриващия гейм със стабилна игра от дъното на корта и няколко мощни форхенда, които не оставиха шансове на Симон. Французинът на свой ред взе подаването си, а в третия гейм стигна до две поредни точки за пробив. Григор не трепна и изравни, след което спаси още един брейкбол, за да поведе с 2:1.

Вдъхновен от начина, по който измъкна третия гейм, след почивката Димитров заигра с повече самочувствие. Късметът също бе на негова страна и с помощта на мрежата той реализира пробив за 3:1. В тези минути българинът летеше по корта и всичко в играта му се получаваше. Пробивът беше затвърден с гейм на нула, преди Симон да се спаси от трудна ситуация и да намали на 2:4.

Ключов за изхода на сета се оказа седмият гейм, в който Григор изоставаше с 0:30, но демонстрира характер и взе следващите 4 точки. При 5:3 хасковлията трябваше да затвори първата част и го направи убедително.

Българинът имаше трудни мигове в началото на втория сет, когато допусна ранен пробив. Той обаче реагира с удвоена агресия и веднага върна пробива, при това на нула. Последва още един гейм, в който Димитров не даде точка на противника си, най-вече благодарение на отличния си начален удар.

До края на сета двамата тенисисти успяваха да спечелят своите подавания. В петия гейм Гришо си извоюва предимство и можеше да пробие, но от удобна позиция прати топката в аут. Симон взе своето, а после самият той имаше брейкбол, но този път Димитров се спаси.

Така се стигна до тайбрек, който предложи изключителни обрати и емоции. Българинът играеше много силно и успя да стигне до три мач бола при 6:3. Симон спаси първия в зрелищно разиграване, което завърши с рисково воле. Димитров се остави на адреналина да го завладее и изстреля форхенда си на половин метър в аут за 6:5, а слайс бекхендът му също не намери корта и третият мачбол също остана в историята – 6:6! Димитров стигна до четвърти шанс, само че минаващият му удар от форхенд просто не пожела да кацне на линията. Последва непредизвикана грешка на Григор и Симон получи първи сетбол. Димитров го отрази, само че допусна съвсем идентичен пропуск и изостана с 8:9. Българинът набързо все двата си сервиса и имаше мачбол №5. Той също не стигна, но при шестата възможност Григор най-после се зарадва на първа победа в петия си двубой срещу Симон.

С тази победа Григор си осигури 20 точки за световната ранглиста, а във втори кръг ще играе с Виктор Троицки или Стийв Джонсън. На четвъртфиналите пък Димитров има шанс да срещне своя идол и водач в схемата на турнира Роджър Федерер.