Григор Димитров спаси три мачбола и победи американеца Райън Харисън с 3-6, 6-3, 7-6(6). Срещата беше от втория кръг на турнира "Мастърс" 1000 в Шанхай и продължи 2 часа и 32 минути.

Българинът доминираше през по-голямата част от двубоя, но му се наложи да се измъкне от сигурна загуба. Той игра на приливи и отливи.

НА ЖИВО: Григор Димитров - Райън Харисън 6-3, 3-6, 7-6(6)

Григор Димитров - Райън Харисън 3-6, 6-3, 7-6(6)

Американецът е познат съперник за хасковлията

Мачът се реши след тайбрек в третия сет. В него Димитров игра слабо и допусна изоставане от 3-6. За щастие Харисън не можа да повярва, че е спечелил, направи три грешки и даде шанс на хасковлията.

Григор е тенисист от най-висока класа и се възползва. Първо с хубав уинър по диагонала си осигури мачбол. След това заби ас по същия диагонал и зарадва публиката, която беше на негова страна.

Хасковлията беше победил много лесно същия съперник на турнира "Куинс" в Лондон  move би го подцени в началото. Само след 10 минути игра Димитров изоставаше с пробив, след като направи три грешки в четвъртия гейм в мача. Харисън сервираше много силно и не даваше никакви шансове на българина.

Гришо не се даде без бой и успя да предизвика дълъг девети гейм. В него имаше 16 разигравания, но все пак американецът успя да реализира четвъртия се сетбол благодарение на мощния си сервис.

Снимка 317194

През втората част събудилият се българин диктуваше играта. Той успяваше да вкара съперника си в дълги разигравания, които по-често печелеше. Сервис геймовете на Гришо бяха бързи, а тези на Райън плачеха за пробив.

Трябваше да измине повече от един час, за да дойде първия брейк в сметката на хаковлията. Това стана в осмата игра. В нея американецът загуби ориентация. Първо спря да играе при една топка, която си мислеше, че е в аут. След това направи две грешки и накрая излезе неразчетено.

Снимка 317180

Затвърждаването стана бързо и беше смутено само от един хубав ретур на Харисън. Сетът завърши с огледален резултат спрямо първия - 6-3 и продължи 36 минути. С минута повече от първата част.

Очакванията, че хасковлията ще премине лесно през Харисън в последната част не се оправдаха. Димитров проби в дълъг 9-минутен гейм, увенчан с първа двойна грешка на американеца в мача.

Гришо отговори с два сбъркани сервиса, но с останалите топки нямаше проблеми. Американецът от своя страна отново имаше труден сервис гейм и едва се измъкна.

Последва нова дълга игра, след която Харисън изравни. В нея имаше дълги разигравания, но грешките на Димитров зачестиха. Накрая любимите на българина слайсове от бекхенд донесоха нужните две точки на американеца.

Снимка 317182

Тук тенденцията в мача рязко се промени. Харисън взе следващите два гейма, като се възползва от загубата на концентрация на Димитров. Все пак нашето момче успя да върне втория пробив. Той спечели следващите дълги разигравания и остана в мача.

Силните сервис геймове и на двамата предизвикаха решителен тайбрек. Той започна лошо за Григор и се стигна до трите мачбола за Харисън. Нервите на американеца и късметът спасиха хасковлията. Но прави чест на Димитров, че когато шансът се появи пред него, той беше безапелационен.

Снимка 317196

Точките за 110 на 101 в полза на Димитров. При негов сервис: 65-30, когато посреща 45-71. Той успя да спечели едва 51% от вторите си сервиси, колкото и Харисън. Но този процент драстично падна в третия сет и беше основна причина за проблемите.

Асовете са 16-10, а двойните грешки 5-1. Двамата направиха по три пробива. Григор имаше 11 възможности да стори това, а Райън само 5. Това усложни мача.

Утре Григор Димитров отново ще играе с американец. Това ще бъде или Сам Куери или Франсес Тиафо. Мачът засега е отложен заради дъжд. Григор, като топтенисист, игра под покрив на централния корт.