Французинът Артур Филс победи бившия номер 3 в света Станислас Вавринка с 6:2, 6:3 на турнира по тенис за мъже в Марсилия и се класира на полуфиналите. Там той ще срещне сънародника си Бенжамен Бонзи и с победа ще влезе за първи път в кариерата си в топ 100 в света.

Филс реализира четири от 12 възможности за пробив и отстрани швейцарския ветеран Вавринка в рамките на 66 минути. 18-годишният французин е с баланс 5-1 в АТП турнири, достигайки до полуфиналните мачове в Монпелие и вече в Марсилия. Той има също така девет победи и само едно поражение в турнири от сериите "Чалънджър".

Филс загуби само едно разиграване на първи сервис срещу Вавринка, който бе далеч от най-добрата си форма. След мача французинът призна, че чувството да победи по този начин носител на три титли от Големия шлем е малко нереално. Още повече, че именно той бе партньор на Вавринка в тренировки само преди четири месеца в Париж.

"Трудно ми е да повярвам. Гледал съм Вавринка в юношеските ми години, бях негов спаринг партньор и сега вече имам победа срещу него. Изминах дълъг път и се наслаждавам на случващото се", заяви Филс, който записа първата си победа в АТП само преди 18 дни.

Бонзи се класира на полуфиналите с изненадващ успех над третия сийд Алекс де Минор с 6:2, 6:4. 26-годишният французин проби сервиса на австралийския си съперник четири пъти и завърши мача в рамките на час и 40 минути.