Тенисист №1 в света Роджър Федерер от Швейцария победи американеца Анди Родик с 4:6, 7:6 (10:8), 6:4 във втория си мач от "червената" група на финалния за годината турнир от серията "Мастърс" в Шанхай, Китай с награден фонд 3,7 милиона долара.

В групата са още хърватинът Иван Любичич и аржентинецът Давид Налбандян.

25-годишният швейцарец спечели мача след два часа и 29 минути игра. Двубоят започна отлично за Родик, който взе първия сет с 6:4 гейма. Федерер демонстрира истинската си класа в следващите два сета, печелейки ги със 7:6 (10:8) и 6:4. Във втория сет американецът имаше три мачпойнта, но не успя да спечели нужната му точка.

Лидерът в световната ранглиста постигна 60% успешен първи сервис, реализира 12 аса и направи 4 двойни грешки. Родик пък направи едва една двойна грешка, а успеваемостта му при първи сервис бе 63%.

Той постави и още един рекорд, като стана първият тенисист, който преминава границата от 7 милиона долара, спечелени от наградни фондове за една календарна година.

"Родик изигра отличен мач, който можеше да спечели за два сета. Може би в края му липсваше още един добър сервис, за да победи. Аз се постарах да дам най-доброто от себе си. Беше трудно да контролирам нещата, особено с мощните начални удари наАнди. Имах малко късмет", заяви Федерер, който записа 89-ата си победи в 94 мача през този сезон.

"В третия сет взех инициативата. Щастлив съм, че успях да достигна до победата в мач, в който бях поставен под страхотно напрежение", допълни той.

"Играх достатъчно добре, за да победя. За мен това не е загуба. Бях по-добрият в първите два сета. В последните 4-5 месеца прогресирам и смятам, че съм близо до победа срещу
Федерер. След този мач увереността ми в това се увеличава", заяви Родик.