Томаш Бердих сътвори едно от най-добрите си представяния в своята кариера, след като успя да победи Рафаел Надал на четвъртфинал в турнира от сериите Мастърс в Мадрид. Чехът отстрани местния любимец с 6:3, 7:6 за малко по-малко от два часа.

Бердих проби противника си в чевъртия гейм на първия сет и в последствие го спечели с 6:3.

Надал изглеждаше значително по-добре през втория сет, но за негово съжаление пропусна два шанса да пробие чеха.

С публиката зад гърба си испанецът изглеждаше стабилен и доведе нещата до тайбрек. В него той поведе с 3:1 преди Бердих да смени темпото и да спечели 4 поредни точки за преднина от 5:3.

Драмата бе пълна, когато Надал отново обърна резултата и стигна до сетпойнт при 6:5, но Бердих отвърна подобаващо и спечели още три поредни точки, а с това и мача.

След двубоя зрителите освиркаха поставения под номер 11 чех, след като тенесистът постави пръст на устните си призовавайки публиката да замълчи.

На полуфиналите Бердих ще срещне Фернандо Гонсалес, който победи Новак Джокович със 7:5, 5:7, 7:5.