Третият в света Рафаел Надал приключи безславно участието си на „Australian open". Испанецът допусна да бъде победен неочаквано лесно от Томаш Бердих с   с 6-2, 6-0, 7-6 (7-5) за два часа и 13 минути и се класира за полуфиналите.

Надал участва за юбилейния 10-и път в надпреварата, която спечели през 2009 г. Бердих пък най-сетне прекъсната черната си серия срещу „Матадора", от който досега имаше внушителните 17 поредни загуби.

Чехът направи два пробива в първия сет, като на свой ред спаси два брейк-пойнта при свое подаване.

Вторият бе взет още по-категорично, като в края му Надал явно вече мислеше за третата част.

Именно тя бе и най-оспорваната  в мача. В нея и двамата печелеха подаванията си, като особено инфарктен бе последният гейм преди тайбрека. В него Бердих изпусна два мач-пойнта, за д адеда в крайна сметка надежда на Надал за успех. В тейбрека двамата си размениха няколко мини-пробив,а като в крайна сметка чехът заслужено триумфира.

За място във финала той ще срещне австралиеца Ник Кириос и британеца Анди Мъри, който отстрани Григор Димитров в предния кръг.