Томаш Бердих победи световният №3 Давид Ферер с 6:1 6:4 2:6 6:4 в четвъртфинален мач от Откринтото първенство на Австралия по тенис. С това той се класира за първия си полуфинал в турнира.

След тази победа Бердих вече е достигал до полуфинал на всеки един от четирите турнира от шлем, а единственият му финал бе през 2010 г. на Уимбълдън, когато победи Федерер и Джокович съответно на четвъртфинал и полуфинал, но на финала бе спрян от Надал. Сега именно Ноле е единият вариантите за противник на полуфинала в Мелбърн, но за да се стигне до този двубой, сърбинът ще трябва да премине първо през Вавринка.

Подобно и на предишните си четири мача на тазгодишния Australian Open, днес Бердих отново заложи на атаката, мощните му форхенди не дадоха шанс на Ферер да окаже кой знае каква съпротива, а сервисът му носеше гейм след гейм.

Всъщност след днешната загуба Ферер загуби третата си позиция в ранглистата, а към днешния ден на нея се намира Хуан Мартин Дел Потро, но до края на Australian Open аржентинецът може да бъде изместен от Мъри (при финал) и от Федерер, Вавринка и Бердих (при титла).