Съперникът в следващия кръг от турнира в Рим на победителя в мача между първата ракета на България Григор Димитров и италианеца Фабио Фонини ще бъде Томаш Бердих. Чехът,  който през тази седмица отново се завърна в Топ 5 на световната ранглиста,  постигна лека победа над участващия с "уайлд кард" представител на домакините Матео Донати с 6:2 6:4. Срещата продължи 75 минути и в нея Донати не стигна нито един път до точка за пробив.

Давид Ферер постигна победа № 30 за 2015 г. Испанецът прави много силен сезон и вече спечели три титли - в Доха, Рио де Жанейро и Акапулко. Сега в Рим преодоля Ришар Гаске с 6:4 7:5, което беше 9-ата му победа в 12 мача срещу този съперник.

Ферер проби рано на нула за 2:1 и с нов нулев гейм, само че на негов сервис приключи откриващия сет. Испанецът стигна до брейк на старта на втората част, но този път Гаске бързо навакса и възстанови равенството за 2:2. Французинът дори се върна от 0:40 при 4:4 гейма обаче загуби следващото си подаване и предаде мача. Ферер очаква победителя от двубоя между Гийермо Гарсия-Лопес и Александър Долгополов.

Същевременно, Джо-Вилфрид Цонга мина с неочаквано малко проблеми през Сам Куери със 7:6(6) 6:0 в срещата им от първи кръг. Французинът срещна съпротива единствено в първия сет, където след общо четири пробива тайбрекът трябваше да разплете възела. Надпреварата се движеше точка за точка до 6:6, след което Цонга стигна до втория си сетпойнт и този път го материализира за 8:6 точки.

Във втория сет световният №14 наложи пълна доминация на корта и само за 28 минути го приключи със смазващото 6:0. Цонга очаква Давид Гофен в следващия кръг.