След изключителна серия от 26 поредни победи от началото на годината водачката в световната ранглиста Виктория Азаренка от Беларус претърпя първа загуба на силния турнир в Маями. След драматичната победа над Цибулкова на осминафиналите, тя беше отстранена на четвъртфиналите от Марион Бартоли (Фр) и то с 0:2 сета 3:6, 3:6.

Досега балансът в срещите между двете тенисистки беше 8:2 в полза на Вика, но това не попречи на французойката да излезе пределно мотивирана и да покаже типичните за играта си плоски и агресивни удари от дъното на корта, на които този път Азаренка така и не успя да намери отговор.

Проблемите, с които Азаренка се сблъска в предишния си мач с Доминика Цибулкова, бяха видни още в началото на сблъсъка с Бартоли. Седмата поставена поведе с 4:0 след много агресивна игра и добро сервиране. Белорускинята върна 3 гейма подред, но Бартоли не трепна и затвори първата част с 6:3.

Опитът на Азаренка да обърне срещата спря до 3:1 в нейна полза във втория сет. Последва нова чудесна серия за Бартоли от 5 гейма, които й осигуриха спечелването на мача.

Французойката направи цели 27 уинъра и 25 непредизвикани грешки срещу 16 уинъра и цели 30 непредизвикани грешки на Азаренка.

"Ключова за успеха ми бе психологическата настройка. Наистина излязох на корта с увереността, че мога да спечеля, имах свой тактически план и разчитах на най-добрите си удари," обясни Бартоли. "Да играеш срещу някой с толкова победи е много по-трудно, тъй като тя бе невероятно уверена. Много съм доволна от победата."

"Аз съм само човек, а не супермен. Искаше ми се да бях такава, но не съм. Разбира се, че съм разочарована. Кой не би бил? Но съм изключително горда от това, което постигнах в последните няколко месеца", сподели световната №1.

На полуфинала Марион Бартоли ще срещне полякинята Агниешка Радванска, която отстрани Винъс Уилямс с 6:4, 6:1 в другия четвъртфинал.

Винъс Уилямс изигра слаб мач, в който се опитваше да атакува от всяка позиция, но резултатът често бе непредизвикана грешка. В същото време сервисът, който я е измъквал от толкова много трудни ситуации, днес бе под всякаква критика и тя спечели едва три от общо петте си подавания. Радванска от своя страна бе както винаги стабилна, а отличната ѝ защита допринесе за огромното количество грешки (33 за само 17 изиграни гейма или средно по 2 на гейм), които Винъс допусна. Полякинята завърши мача с едва седем непредизвикани грешки.

Все пак представянето на Винъс на турнира беше много добро като се има предвид, че не беше играла в официален мач близо осем месеца. Причината за това е автоимунното заболяване, което й беше открито по време на Откритото първенство на САЩ. Но с играта си в Маями тя показа, че го е преодоляла.

В другия полуфинал ще се срещнат Мария Шарапова и Каролина Возняцки.