Виктория Азаренка се класира за петия си четвъртфинал на Откритото първенство на Австралия по тенис. Двукратната шампионка от Мелбърн се справи с Барбора Стрицова с 6:2, 6:4. Чехкинята, която отстрани изненадващо в миналия кръг Гарбине Мугуруса отново показа много добър тенис, измъкна невероятни топки от дъното на корта, но все пак трябваше да преклони глава.

Първият сет не започна много добре за Азаренка. Стрицова поведе с 2:1. Но след това беларускинята наниза пет поредни гейма за 6:2.

През втория се Стрицова показа много разнообразна игра. Особено впечатляващи бяха излизанията й на мрежата, където спечели 10 от 11 топки. Азаренка обаче направи пробив за 4:3 и макар че показа някои колебания, успя да спечели следващите си две подавания, а с това и мача.

"Днес имах трудна съперничка, но играх умно и агресивно – коментира Азаренка. – Наслаждавам се на времето си на корта и това ми помага до остана свежа физически. За първи път загубих четири гейма в един сет в тазгодишното издание на турнира, но Барбора игра страхотно."

Другият мач за деня предложи германско дерби между Анджелик Кербер и Аника Бек, в който победата спечели Кербер с 6:4, 6:0. В срещата интрига имаше само в първия сет. Той представляваше непрекъсната размяна на пробиви, общо 7 в сета. Все пак 6-ата в света Кербер успя да затвори сета след повече от час игра благодарение на по-големия си опит.

Това развитие сломи съпротивителните сили на 21-годишната Бек и Кербер безпроблемно фиксира 6:0 във втория сет.

Така първият четвъртфинал в Мелбърн ще противопостави Азаренка на Кербер. Азаренка води с 6:0 в преките мачове, а последният от тях беше успех с 6:3 6:1 в Бризбън през този сезон. Преди това на US Open обаче, беларускинята се нуждаше от 2 часа и 52 минути за победата със 7:5 2:6 6:4.