Четирикратният шампион Новак Джокович стартира с трудна победа на турнира по тенис на твърда настилка от сериите "Мастърс" в Шанхай (Китай) с награден фонд 9 милиона долара.

37-годишният сърбин надделя над Алекс Микелсен (САЩ) със 7:6(3), 7:6(9) за близо два часа на корта и се класира за третия кръг.

Завръщайки се в Китай за първи път от пет години и играейки едва втория си мач след Откритото първенство на САЩ, Джокович беше подложен на страхотен тест от Микелсен, но неговият опит се оказа решаващ за успеха след два тайбрека, като той спаси два сетбола във втората част.

Все още носейки предпазна превръзка на дясното коляно, на което претърпя операция в края на юли, сърбинът си осигури двубой срещу победителя от мача между 28-ия поставен Флавио Коболи (Италия) и участващия с "уайлд кард" Стан Вавринка (Швейцария).

Джокович спечели само четири точки в първите три гейма срещу американеца, който поведе с 4:1. Сърбинът обаче си върна пробива в седмия гейм, след което изравни 4:4. В тайбрека след 3:3 той спечели четири поредни разигравания и взе 11-ия си тайбрек от 15 изиграни този сезон.

Във втората част Джокович поведе с 4:1, но Микелсен изравни 4:4. Сърбинът показа здрави нерви в решителния тайбрек, след като спаси сетбола при 7:8 и 8:9, за да затвори мача след 11:9 след един час и 55 минути игра.

Джокович е единственият играч в историята (от 1990 година насам), който печели всичките девет титли от АТП Мастърс 1000 - постижение, което той постигна два пъти по пътя си към рекорда от 40 титли на това ниво. Той все още не е стигнал до финал в сериите през тази година.

Миналата година Джокович спечели титли от Мастърс 1000 в Синсинати и Париж и взе рекорден осми трофей от Финалите на АТП. Но през 2024-а той спечели само една титла - на Олимпийските игри в Париж.

Подобрявайки резултата си до 33-8 за сезона, сърбинът изигра едва втория си мач след загубата в третия кръг от Алексей Попирин на Откритото първенство на САЩ.