Предвождани от Александър Зверев, който продължава възходящия си ход, завършвайки годината като номер 24 в света само на 19 години, младата генерация в тениса като че ли напира още повече от задни позиции, за да атакува през 2017 година върховете на световната ранглиста. Задава се и силно американско поколение играчи, които САЩ чакат от отказването на Родик насам.
11. Денис Шаповалов (Канада) - 250 място в световната ранглиста
Източник: GettyImages
Младият канадец, роден на 15 април 1999 година в Тел Авив, направи 2016 годината на живота си. 17-годишният талант спечели през юли юношеския "Уимбълдън" и оглави световната ранглиста при юношите. При мъжете, Шаповалов стартира миналата година под номер 1131. С поредица добри игри на турнири в САЩ, Шаповалов стигна първите 400 в ранглистата. Получавайки "уайлдкард" за силния АТП 500 във Вашингтон, САЩ, канадецът направи страхотен мач срещу опитния словак Лукаш Лацко, въпреки, че загуби с 6:7, 6:4, 4:6. Последва "уайлдкард" на домашния за него Мастърс 1000 в Торонто, където левичарят хвърли бомбата в първия кръг, отстранвайки 19-ия в света Ник Кириос (7:6, 3:6, 6:3). Във втория кръг младата надежда на домакините се изправи срещу нашия Григор Димитров, но отпадна след 3:6, 4:6. Негово разиграване в мача се превърна в едно от най-добрите за годината. Завършвайки с прогрес от 881 места в световната ранглиста само на 17 години, Шаповалов дава голяма надежда на Канада за още един топ играч.
10. Каспер Рууд (Норвегия) - 225 място в световната ранглиста
Източник: ATP
Норвегия никога не се е славела като тенис държава, нито в мъжкото, нито в женското направление, но това най-вероятно скоро ще се промени. Каспер Рууд, роден на 22 декември 1998 година в Осло, пише историята на мъжкия тенис в страна, известна най-вече със зимните си спортове и шахматния Моцарт - Магнус Карлсен. Рууд играе с дясна ръка форхенд, а бекхендът му е с двете ръце. През януари 2016 година Рууд достигна първото място в световната ранглиста при юношите. Това явно му даде да разбере, че трябва да атакува висините в тениса при мъжете. Започвайки годината под номер 1139 при мъжете, младият норвежец спечели турнир от серията Фючърс в Испания през февруари. След добри игри и на Фючърс в САЩ, той получи "уайлд кард" за квалификациите на Мастърс 1000 в Маями, но там загуби драматично с 1-2 сета от силния японец Тацума Ито. Следват силни игри на Фючърс турнири в Италия, Белгия и титла във Финландия. Това явно амбицира Рууд, който взе участие на силния Чалънджър в Севиля, където тръгна от квалификациите и стига до титлата, побеждавайки по пътя си утвърдени играчи като Андрей Мартин (Словакия), Педро Кахин (Аржентина) и на финала, члена на Топ 100 по това време Таро Даниел (Япония), завършвайки годината под номер 225 - прогрес с 914 места. 18-годишният Рууд ще започне много по-лесно и на много добро място в ранглистата новата година и най-вероятно ще вземе участие в квалификациите на Australian Open.
9. Стефанос Циципас (Гърция) - 208 място в световната ранглиста
Източник: GettyImages
Европейският шампион от тази година при юношите до 18 години не загуби и сет по пътя към титлата. Освен това Стефанос достигна до полуфиналите на "Уимбълдън" и US Open при юношите, с което оглави и световната ранглиста. Младият грък играе с дясна ръка, като бекхендът му е с една ръка, подобно на Григор Димитров. Роден на 12 август 1998 година, младият грък впечатлява и с високия си ръст за годините си - 193 см. Той започна 2016-а под номер 574. Печелейки три Фючърса в Италия, Стефанос влезе в първите 350 на ранглистата. През септември спечели четвърта титла от сериите Фючърс в Португалия, което му даде инерция за последващия турнир от по-горната категория - Чалънджър в Мароко, където младият грък достигна финала, след победи над трима играчи от топ 200 на света. На финала, видимо изтощен, Стефанос загуби с 6:3, 3:6, 2:6 от 87-ия в света Джералд Мелцер. Последва нов финал на Чалънджър отново в Мароко, който също бе загубен, но точките от тези турнири позволиха на таланта да се придвижи много близо до Топ 200. През октомври, Циципас участва за първи път в турнир от АТП тура - в Базел, където стартира от квалификациите. Там той победи 111-ия в света американец Раджийв Рам с 2-1 сета. Във втория кръг на квалификациите бе спрян от дългогодишния член на топ 100 - холандеца Робин Хаасе, но мачът бе много равностоен - 6:7, 4:6. Завършвайки годината с прогрес от 366 места, надеждата на Гърция, ще започне 2017-а най-вероятно с участие на Australian Open. Трудно прогнозируемият му еднорък бекхенд може да изиграе основна роля в това този балканец да направи големия пробив през новата година.
8. Рейли Опелка (САЩ) - 204 място в световната ранглиста
Източник: GettyImages
Един от следващата млада американска генерация. Роден на 28 август 1997 година в Сейнт Жоузеф, Маями, Опелка имаше страхотна юношеска кариера, в която личи титла от "Уимбълдън" през 2015 и такава от един от най-силните турнири за юноши - "Еди Хер", след като не загуби нито сет. Дали не е дошло времето за нов Джон Иснър, защото Опелка е висок дори повече от него - 211 см и има страхотен сервис. Играе с дясна ръка, а бекхендът му е с две ръце. При мъжете Опелка стартира през 2016 на 1021 място. След противоречив първи полусезон, в който тенисистът игра само в САЩ и един турнир в Мексико, той записа множество двубои, в които бе близо до победата, но губеше след това. Това се промени на турнира от сериите АТП 250 в Атланта, където получи "уайлд кард" за основната схема и се възползва максимално. След победи над 28 в света тогава и бивш номер 10 в света Кевин Андерсън (Южна Африка) с 6:7, 6:3, 7:5 и 53-ия в света Доналд Йънг (САЩ) с 6:4, 6:4, младият американец достигна първия си полуфинал на АТП турнир, където в битка между две кули - Опелка (211см) и Иснър (208см) и 37 аса (22 за Иснър и 15 за Опелка), опитният Джон спечели с 6:7, 6:4, 6:2. Последваха победи в първите кръгове на АТП 250 в Мексико - над Дългополов и на Мастърс 1000 в Синсинати, където Опелка отстрани трудно с 3:6, 7:6, 7:5 Жереми Шарди, за да срещне в следващата фаза Жо-Вилфред Цонга. След равностоен мач, младият талант отстъпи в два тайбрека на именития си съперник - 6:7(5), 6:7(3). Към края на годината Опелка спечели титлата на турнир от сериите Чалънджър в Шарлотвил. 2016 година завърши с прогрес от 817 места. Това дава по-голям шанс за изява на големите турнири, както и на квалификации (за момента) на турнири от Големия шлем.
7. Майкъл Мо (САЩ) - 197 място в световната ранглиста
Източник: GettyImages
Осемнайсетгодишният етнически американец имаше силна кариера при юношите като през 2015 достигна до второто място в световната ранглиста след титла на силния турнир за юноши на Найк и полуфинал на "Ролан Гарос". Роден на 10 януари 1998 година в Саудитска Арабия, младият етнически американец започва да тренира в най-известната тенис академия в света - тази на Ник Болетиери в Брадънтън, Флорида. Той е висок 185 см и играе с дясна ръка, а бекхендът му е с двете ръце. След силната юношеска кариера, Мо се насочва бързо към мъжете като в края на 2015 година е вече номер 455 само на 17 години. Започвайки 2016 в топ 500 на света, Майкъл стартира на турнири в САЩ като взима участие в квалификациите на АТП 250 в Мемфис, побеждавайки в първите два кръга двама представители на топ 150 - Денис Новиков и Бьорн Фратанджело, за да отпадне след това от големия талант Тейлър Фриц с 0-2 сета. Следва участие и на двата Мастърс турнира АТП 1000 - първо на Индиън Уелс, където губи в първи кръг на квалификациите от 116-ия в света Тим Шмицек (САЩ) с 1-2 сета. Между Индиън Уелс и другия Мастърс 1000 Маями, Мо печели турнира от сериите Фючърс в Бейкърсфилд, Калифорния. На Мастърса 1000 в Маями получава "уайлд кард" за основната схема, където в мач от първи кръг се изправя срещу може би най-големия талант в света на тениса в момента - Александър Зверев. Мачът продължава два часа и е спечелен от Зверев след два тайбрека - 7:6(3), 7:6(4). В следващите месеци, младият етнически американец записва множество загуби на турнири от АТП сериите, включително на US Open в първи кръг, губейки от Жереми Шарди с 4:6, 4:6, 1:6. Но тези загуби явно са от полза за млад играч като него. След US Open, Мо взема участие в няколко Чаланджър турнири, като на Чаланджъра в Тибурон, САЩ, тръгва от квалификациите и постига 7 поредни победи, включително и над трима представители от Топ 150 за да загуби на финала от представител на Барбадос - Дараян Кинг с 0-2 сета. Този му подем продължава и на следващия турнир в Стоктън, САЩ, където стига до полуфинал, отстранявайки по пътя си, победилия го преди това Кинг. В Ноксфил, САЩ на един от последните си турнири за годината, Майкъл печели титлата записвайки пет победи. Това му представяне му осигурява завършване на годината в Топ 200 - 197 място. Спрямо 2015 година той прогресира с 258 места.
6. Андрей Рубльов (Русия) - 156 място в световната ранглиста
Източник: GettyImages
Деветнайсетгодишният руснак бе истински хегемон в младежките си години. Той стана номер 1 в света при юношите още през 2014 година. Същата година той спечели и юношеския "Ролан Гарос", когато бе само на 16 години. Роден е на 20 октомври 1997 година в Москва, Русия. Играе с дясна ръка и двурък бекхенд. Висок е 188 см. Това е перфектна височина за тенисист. (Джокович - 188, Надал - 185, Федерер - 185). Бързото му придвижване по целия корт и дълбоките ретури са основните оръжия на младия руснак. Рубльов имаше противоречива 2016 година. След страхотна 2015 година в мъжкия тур, той достигна до 185 място в света и тази година - 2016 се чакаше големия бум, още повече, че е от голяма държава, която прави всичко за да помогне на младите си тенис таланти. Талантът започна годината с победа над най-силния индиец на домашния му турнир от АТП 250 сериите в Ченай, Индия, но във втори кръг бе спрян от Станислас Вавринка. Последваха слаби турнири и няколко ранни отпадания, за да се стигне до силния Чалънджър в Куимпер, Франция. Там Андрей Рубльов тръгна от квалификациите и след седем победи спечели турнира като на финала спечели в три сета срещу опитния французин Пол-Анри Матийо (69 в света тогава). Този турнир не даде необходимата инерция и руснакът допусна множество загуби в следващите турнири, но поне трупаше опит на Мастърсите в Монте Карло, Идиън Уелс и Маями. На "Ролан Гарос" и последвалия "Уимбълдън", той постигна по една победа в квалификациите. На мача между Русия и Холандия за купа "Дейвис", Рубльов загатна за големия си талант печелейки с 3-0 сета срещу силния холандец Робин Хаасе. Към края на годината, както и през 2015 Рубльов направи няколко силни турнира. Първо в Орлеан, тръгвайки от квалификациите на турнир от Чалънджър сериите, той стигна полуфинала. Последва ¼-финал отново на Чалънджър в Монс, Белгия, като във втори кръг той отстранява силния французин Жереми Шарди. На последния за годината турнир в Мюлерон де Каптив, младият руски талант стига мача за титлата, но губи от Жулиен Бенето с 1-2 сета. Въпреки това в предния кръг той побеждава 47-ия в света Беноа Пер. Завършвайки годината на 156 място в ранглистата на АТП, Рубльов минава с 29 места по-напред от края на 2015. Може би новата 2017 ще бъде неговата година. Предстои да разберем!
5. Дъкхий Лий (Южна Корея) - 149 място в световната ранглиста
Източник: GettyImages
Дъкхий Лий стартира рано при мъжете, след успешна юношеска кариера, в която личат два ¼-финала на US Open през 2014 и на Australian Open през 2015. Още на 16 години той бе номер 3 в света при юношите. Още тогава на тези години той влезе в Топ 600 при мъжете. 2015 бе още по-успешна за младия кореец. Той влезна в Топ 240, завършвайки годината като номер 229. Роден на 29 май 1998 година в Инчеон, Южна Корея, младият азиатец играе с дясна ръка и двурък бекхенд. Не е много висок за тениса - 175 см, но бързината компенсира ниския му ръст, а й все пак петия в света Кей Нишикори е само с три сантиметра по-висок.
2016-а година започна противоречиво за Лий. Ранни загуби на турнири от АТП сериите и Чалънджърите както и загуба на Australian Open в първи кръг на квалификациите. Чак в края на март, младия талант спечели турнир от сериите Фючърс в Кофу, Япония и игра финал на такъв в Китай седмица по-късно. Последваха два ¼-финала на турнири от сериите Чалънджър в Южна Корея. Ранна загуба в първи кръг на квалификациите на "Ролан Гарос" принуди младия кореец да стартира на по-малки турнири. В Япония и Китай, той спечели още две Фючърс титли, а освен това игра и полуфинали на Чаланджърите в Узбекистан и Китай. На последния за годината турнир от Големия шлем - US Open, Дъкхий Лий стигна втори кръг на квалификациите, където загуби драматично с 4:6, 6:7 от бившия номер 32 в света Стив Дарси от Белгия. Последваха силни турнири от сериите Чалънджър за младия кореец. Първо Лий игра финал в Тайван, побеждавайки по пътя си члена на Топ 100 Ючи Сугита (Япония). След това стигна ¼-финал на турнир в Нингбо, Китай и стигна два полуфинала на Чалънджърите в Индия и Япония. Тези му резултати, позволиха на Лий да направи прогрес от 80 места в световната ранглиста и ще стартира новата година в Топ 150.
4. Стефан Козлов (САЩ) - 116 място в световната ранглиста
Източник: GettyImages
Роденият в Скопие на първи февруари 1998 година етнически американец още от ранните му години е определян като следващото голямо име в американския тенис. Той играе с дясна ръка и двурък бекхенд. Юношеската му кариера преминава с множество силни резултати. Още през 2014, на 16 години той достига до първото място на световната ранглиста при юношите. Същата година той достига до финалите на Australian Open и "Уимбълдън", а на другите два турнира от Големия шлем - "Ролан Гарос" и US Open стига ¼-финали. Освен това печели и неофициалното Световно първенство по тенис - OrangeBowl, също през 2014. Това явно превъзходство при юношите до 18 кара младия американец да стартира рано и професионалната си кариера. Същата 2014 година на 16 години той завършва АТП-ранглистата при мъжете на 467 място. 2015 година преминава само с мачове при мъжете и в края й, Стефан е вече на 351 място. Сезон 2016 за Козлов стартира с титла на Фючърс турнир в Лос Анджелис. Последват нови две титли на Фючърси в Канада и САЩ и финал на Чалънджъра в Гваделупа, където той отстранява трима представители на Топ 150. На АТП 250 в Хертогенбош, Холандия на трева, Козлов стига ¼-финал, като преди това отстранява номер 39 в света Стив Джонсън. В края на годината етническият американец стигна далече на няколко Чалънджъра. Първо в Сузоу, Китай, Козлов игра финал, губейки го с 0-2 сета от Йен Сун Лу. След това стигна полуфинал на домашния Чалънджър в Ноксвил, отпадайки на полуфинала от друг голям талант, който разгледахме - Майкъл Мо. Финал на годината, талантът постави в Кълъмбъс, Охайо, САЩ, където на турнир от сериите Чалънджър, той вдигна титлата след победа на финала над друг местен представител - Тенис Сандгрен с 2-1 сета. Прогресът за Козлов през 2016 е 235 места и той ще стартира сезон 2017 съвсем близо до първите 100 в ранглистата, което ще му позволи да играе на АТП турнири от сериите 250 без да играе квалификации* (на някои от тях).
3. Франсис Тиафо (САЩ) - 108 място в световната ранглиста
Източник: GettyImages
Чернокожият американски талант направи страхотен сезон и се доближи съвсем близо до първите сто в световната ранглиста при мъже. Той е роден на 20 януари 1998 година в Хайтсфил, Мериленд, САЩ. Висок е 188 см, играе с дясна ръка и двурък бекхенд. Притежава много силен и вариативен сервис и бързина. Той, както Козлов, рано стига висините на световната ранглиста при юношите. Още на 16 години стига второто място в света. Печелейки на 15 години неофициалното Световно първенство по тенис - OrangeBowl, той достигайки и до полуфиналите на US Open през 2014-а. При мъжете стартира ударно през 2015, като за година бележи скок с около 1000 места в световната ранглиста до 176-то място в края на 2015. Сезон 2016 за Тиафо стартира с победа и загуба в квалификациите на Australian Open. През март, американският талант получи "уайлд кард" за Мастърс 1000 Индиън Уелс, където той отстрани в първи кръг другия голям американски талант Тейлър Фриц с 2-1 сета, а във втори кръг направи страхотен мач с осемнайстия по това време в света Давид Гофен, но губи след 6:3, 3:6, 6:7(2). В края на април, на Чалънджъра във Флорида, Тиафо достига до финала, побеждавайки по пътя си 81-я в света Доналд Йънг. Там той губи с 1-2 сета от Куентин Халю. На втория турнир от Големия шлем - "Ролан Гарос", Франсис достига до трети кръг на квалификациите, където губи с 1-2 сета от бившия член на Топ 100 Андриан Унгур от Румъния. На US Open, Франис получава "уайлд кард", но попада на може би най-силния американски тенисист в последните години - 21-я в света по онова време Джон Иснър. Мачът предлага много драма и след 5 сета и 35 аса, Иснър се поздравява с успеха. През септември и октомври Тиафо играе на Чалънджъри, където достига до полуфинал в Кери, САЩ, а по-късно триумфира с титлата на Чалънджъра в Стоктън, САЩ след победа на финала с 6:4, 6:2 над 192-я в света и негов сънародник Ноа Рубин. Така след прогрес от 68 места, Тиафо гледа уверено към Топ 100, а защо не и към по-голям пробив.
2. Тейлър Фриц (САЩ) - 76 място в световната ранглиста
Източник: GettyImages
Деветнайсетгодишният американец имаше страхотна година. Освен в професионален план, влизайки в Топ 100, в личен той се ожени за приятелката си Ракел Педраза през юли. Той е роден на 28 октомври 1997 година в Ранчо Санта Фе, Калифорния. Висок е 193 см и играе с дясна ръка, а бекхендът е двурък.
Американският талант имаше чудесна юношеска кариера. Той достигна до два полуфинала на "Уимбълдън", игра финал на "Ролан Гарос" и спечели "домашния" US Open. Това му позволи да оглави световната ранглиста при юношите през 2015 година. Същата година той направи голям скок в развитието си при мъжете като завърши годината с прогрес от около 1000 места до 177 място. 2016 година за Тейлър Фриц започна с титла от Чалънджъра в Хепи Вали, Австралия. На Australian Open, Фриц постигна три победи в квалификациите и се класира за основната схема, където отпадна след 2-3 сета от силния американец и поставен под номер 22 Джак Сок. На АТП 250 в Мемфис, Фриц достигна финала, където отстъпи на шампиона от предната година и 7-и в света по това време - Кей Нишикори с 4:6,4:6. Силните игри продължиха и на АТП 500 в Акапулко, където започна от квалификациите, елиминирайки по пътя си двама членове на Топ 100 (Жереми Шарди (30) и Виктор Естрея Бургос (74)) и отпадна чак на ¼-финалите от Сам Куери с 1-2 сета. На Мастърса АТП 1000 в Маями, талантът премина през квалификациите и отпадна във втори кръг от Давид Ферер. В началото на сезона на трева в Щутгарт, Фриц стига втори кръг и там направи страхотен мач срещу може би най-великия играч в историята на тениса Роджър Федерер, завършил с успех за швейцареца след 6:4, 5:7, 6:4. Последваха противоречиви игри на Фриц - отпадания в първите кръгове на турнирите, в които участва, за да се стигне до Мастърса 1000 в Шанхай. Там младият американец премина квалификациите и се класира за втория кръг след три победи над тенисисти от Топ 100. Във втория кръг бе спрян от шампиона от АТП турнира в София, Роберто Баутиста - Агут с 0-2 сета. С прогрес от 101 места в световната ранглиста, Фриц дава заявка за бляскаво бъдеще, още повече, че вече е част от Топ 100 и би трябвало вече да надгражда постигнатото, освен че и този ранкинг би му дал възможност за по-малко турнири, в които да участва от квалификациите.
1. Александър Зверев (Германия) - 24 място в световната ранглиста
Източник: GettyImages
Може би най-големият талант от изброените крачи уверено към висините на АТП -тура. Роден е на 20 април 1997 година в Хамбург, Германия. Играе с дясна ръка и двурък бекхенд. Висок е 198 см, което му помага много относно сервиса. Германецът бе определян за голям талант още в юношеската си кариера, където оглави ранглистата на 17 години след титла на Australian Open, финал на "Ролан Гарос" и ½-финал на US Open. При мъжете, Зверев стремглаво още от 17-годишна възраст крачи към висините. През 2014 когато е само на 17 завършва годината под номер 137. Краят на 2015 е вече 83, а 2016 - 24-ти.
2016 за Александър започна с ранна загуба на Australian Open от не кой да е а втория в света тогава Анди Мъри с 0-3 сета. Последва полуфинал на АТП 250 в Монпелие, Франция, където във втория кръг отстрани 13-я в света Марин Чилич. След това достига до ¼-финалите на силния АТП 500 в Амстердам, където отпада от Гаел Монфис с 6:7, 3:6. На АТП Мастърс 1000 в Индиън Уелс, Зверев достига до 1/8-финалите след победи над Иван Додиг, Григор Димитров и Жил Симон, но е спрян от Рафаел Надал след 7:6, 0:6, 5:7. На АТП 250 в Мюнхен, младият германец стига полуфинал, където е спрян от страхотно представящия се през годината Доминик Тийм от Австрия с 1-2 сета. През май, на турнира в Ница от категория АТП 250, Зверев стига финала. Там отново "препъни камък" се оказва Тийм, отново след 1-2 сета. На "Ролан Гарос" достига до 3 кръг. Там губи отново от Доминик, този път с 1-3 сета. На домашния турнир в Хале, Зверев стига до финала като на полуфинала отстранява Роджър Федерер с 2-1 сета,а на финала пада от Флориан Майер след 2:6, 7:5, 3:6. На "Уимбълдън" стига 3 кръг. Там той отпада с 1-3 сета от номер 9 Томаш Бердих. През юли, на хард на АТП 500 в Мемфис, Александър се класира за полуфинал, но там бива отстранен от Гаел Монфис с 0-2 сета. На US Open, Зверев достига 2-и кръг. Там губи с 1-3 сета от Даниел Еванс (Великобритания). В Санкт Петербург (АТП 250) през септември на хард в зала, Зверев печели титлата, побеждавайки на полуфинала първо Томаш Бердих (9-и в света) с 2-0 сета, а на финала печели срещу третия в света Стан Вавринка (Швейцария) с 6:2, 3:6, 7:5. На последните си три турнира за година, Зверев записва ¼-финал в Пекин на АТП 500, 1/8-финал на Мастърса в Шанхай и полуфинал на АТП 250 в Стокхолм. Страхотната година на Зверев му донесе прогрес от 59 места. Това като, че ли не е максимумът за младия германец и след две години в стотицата, той вече гледа към нещо повече. Дали няма да влезе още тази година в Топ 10?
Източник: GettyImages