Сърбия спечели пета европейска титла по водна топка откакто е самостоятелна държава. Най-силният отбор в последните години спечели драматично финала в Барселона срещу Испания след изпълнение на 5-метрови хвърляния. Нашите западни съседи са първи в Европа за четвърти пореден път и са на трофей от рекорда на Унгария.

Липсата на ВАР изпрати Испания на финал срещу Сърбия на Европейското по водна топка

Италианците вкраха изравнителен гол срещу домакините, който само съдията не видя

Срещата завърши 7-7 в редовното време. Изненадващо през по-голямата част от времето испанците бяха напред в резултата благодарение на блестящата игра на най-добрия вратар на първенството Даниел Лопес. В средата на третата част домакините водеха с 5-3 и публиката виждаше първата европейска титла във витрината на иберийците.

Тогава сърбите чрез Милош Чук, Душан Мандич и Андрия Прлаинович за по-малко от 6 минути обърнаха за 6-5. В последната атака за частта испанците успяха да изравнят. В последните 8 минути играта беше много нервна и двата отбора успяха да си разменят по един гол. Така победителят трябваше да бъде определен след дузпи.

В тях Франсиско Фернандес уцели гредата при третото изпълнение на домакините. Милош Чук беше безпощаден за 5-3 и целият отбор на Сърбия заедно с треньорския щаб се хвърли във водата. Старши-треньорът на сърбите Савич се поклони преди това пред своя испански колега.

За най-добър играч на турнира беше избран Филип Филипович (Сърбия), а голмайстор стана Йоанис Фунтулис (Гърция).

В мач за бронзовите медали Хърватия победи Италия с 10-8. На пето място остана Гърция след успех с 8-6 срещу Черна гора. Русия изненадващо изпрати разочаровалата Унгария на осмо място след успех с 9-8.