Лъчезар Шумков стана третият български плувец с покрит норматив за Олимпийските игри в Рио де Жанейро догодина, след като се окичи с медали и записа впечатляващи резултати на турнира в Загреб (Хърватия) - "Златната мечка", информира bgswim.info.

В 30-ото издание на силната надпревара на голям басейн състезателят на Димитър Виденов и ПК „Люлин" регистрира на 100 м бруст 1:02,54 мин., финиширайки втори. Норматив „Б" в най-българската плувна дисциплина е 1:02,67 мин.

Преди Лъчо Шумков пътя към Рио за трета поредна олимпиада си отвори Нина Рангелова в късите кроулови дисциплини. Венцислав Айдарски покри стандарт „Б" на 1500 м св. стил. На 50 м бруст плуването на Шумков беше още по-яко - 28,35 сек. То му отреди четвърто място, но и същата позиция (и общо шеста заедно с жените) като най-силен резултат при мъжете по точковата таблица на ФИНА - 832 т.

На 200 м бруст дипломираният студент от Университета на Кънектикът финишира трети с време 2:17,11 мин. Норматив „Б" 2:16,27 мин.

Успехът на Шумков е исторически за неговия клуб, в чиято летопис има постижения от това да се гордее с първия български на Младежки олимпийски игри в Сингапур през 2010 г. (той), както и с първия световен шампион за ветерани в маратона - наставника му.

По брой на отличия при мастърите на планетарно първенство Димитър Виденов е недостижим у нас.

Успехът в Загреб беше постигнат в светкавични срокове, тъй като от дипломирането си в САЩ, където подготовката се води приоритетно за ярдов басейн и за серията от състезанията за точките в колежанското първенство, Лъчо трябваше да превключи на други обороти на добре познатата му база на Спортно-оздравителния комплекс „Лозенец" в столицата.

По същата схема миналата година той се адаптира, за да триумфира във всички брустови дистанции, а времето му на 100 м да му отреди второ място в годишната класация на БФПС, след това на Нина Рангелова. Виденов пък беше посочен за треньор №2. Беше подгласник на наставника н Нина - Стив Колинс

Иначе турнирът „Златната мечка" в Загреб беше традиционно силен и в него участие взеха цели национални отбори. Състезаваха се над 420 плувци от 16 държави.