В края на февруари 2015-а бе даден стартът на специализираната рубрика на Topsport.bg за фитнес и бодибилдинг - „Съветите на Юлий".

Водещият Георги Петков и лидерът на предаването и главно действащо лице - Юлий Русев ще се опитат да въведат трениращите в залата. Поетапно ще бъдат разгледани стъпките, по които би следвало да преминете, ако желаете да постигнете резултатите, към които се стремите.

Ще научите какво зависи от вас самите, как бихте могли да подпомогнете развитието си и достатъчни ли са само постоянството и личната мотивация - два пъти месечно, само в Topsport.bg.

В епизодите ни до момента поехме по началните стъпки във фитнес залата, като обяснихме на теория какво би трябвало да включва подготовката ви, а можехте да наблюдавате и първите демонстрации на Юлий Русев.

Говорихме за някои от най-популярните хранителни добавки, а засегнахме и една от най-наболелите теми в спортните среди, не само в България, но и в целия свят - тази за забранените анаболни стероиди.

Всичко това можете да видите събрано на едно място в страницата ни в социалната мрежа и в канала ни в Youtube.com!

Днес отговаряме на някои от въпросите ви към нас, които ни задавате в социалната мрежа, на редакционната поща на предаването ни, както и в самите материали, които публикуваме.

Специализираните отговори по всички предложени от вас за разискване теми - както винаги от лидера на предаването ни д-р Юлий Русев!

Ето и въпросите ви този път:

Промяната в поредността на упражненията в залата води ли до непосредствен ефект?
- Със сигурност ще има някаква промяна. Имам предвид положителна такава, разбира се. Но лично аз съм против мнението, че мускулите трябва да се „стресират". Не съм съгласен. Мускулът не бива да се стресира, а да се натоварва. Може да се увеличат тежестите, да се променят повторенията - бързи, след това бавни, с по-дълги почивки, с по-къси, суперсерии и т.н. Самият ред на упражненията може да се промени - последното да стане второ, второто да мине последно... Лично аз обаче смятам, че нещо, което работи, не би трябвало да се променя много. Говорим за мускулен растеж, а не толкова за горене на мазнини. Там нещата са малко по-специфични. Зависи все пак и за какъв спорт става дума.
Давам конкретен пример със самия себе си - аз моята тренировка за крака не съм я променял от шест години. Трябва да кажа, че съм стигнал такова ниво, че това, което правя, е нещо нечовешко. Увеличил съм сериите, като на лег преса правя по 10-12. Но аз съм на различно ниво. След това мога да направя още 4-5 упражнения и то само за квадрицепса - предната част на бедрото. Ако си начинаещ е добре да има чести промени. За средно напреднал или напреднал спортист обаче не е особено удачно да пренарежда постоянно тренировките си.

Адреналинът има ли ефект при тренировка? Някои го постигат чрез музика, други - по други начини. Правилно ли е това и може ли да доведе до по-сериозни постижения в залата?
- Това е временно явление, с предпоставки за постоянно развитие. Аз, примерно, тренирам с музика, която ме мотивира да постигам максимални резултати в залата. За мен ефектът е положителен. Някои слушат музика, други гледат определени мотивиращи видеа. Всеки преценява какво би му помогнало. Това вече е един вид тренировка на съзнанието.

САМО ПО ЕДНА МУСКУЛНА ГРУПА НА ТРЕНИРОВКА?

Има ли определена логика, ред, която трябва да се спазва при този начин на трениране? Колко упражнения трябва да се правят, когато е само по една група?
- За да стигнеш до трениране на само една мускулна група на ден, трябва да си на едно много високо ниво в залата. Идеята е да се натовари въпросната група толкова много, че да не разполагаме с ресурс за тренирането на още една - гликогенът ще е спаднал, ще си изморен, катаболните процеси ще са се увеличили и така нататък. Една мускулна група на ден се прави от сериозно напредналите спортисти. Тук вече няма „писани правила". Щом си на такова ниво, то значи сам можеш да си прецениш какво, защо, колко упражнения, по колко серии и кога.

Коя след коя група - има ли значение?
- Съветът ми е да се редуват голям мускул с малък, голяма група, с по-малка. Аз съм доста напреднал, но невинаги тренирам само по една група. Почти винаги добавям и по нещо от друга, нещо за довършване на тренировката. Не е нормално, да речем, след гръб да правиш предни бедра. Или пък след тяга, на следващия ден да клякаш. След гръб може да се прави рамо, а на следващия ден крака, после гърди.

Вашето мнение е от определящо значение за нас и това, което правим. Очакваме всички нови въпроси, реакции и впечатленията на страницата ни във Фейсбук (Съветите на Юлий) или на електронната поща на предаването ни - yuliytop@abv.bg. В случай, че не сте фенове на социалните мрежи или пък не обичате да четете дълги текстове, можете да се абонирате за канала ни в Youtube.com, където са събрани всички заснети епизоди до момента! Благодарим ви!