В края на февруари бе даден стартът на най-новата специализирана рубрика на Topsport.bg за фитнес и бодибилдинг - „Съветите на Юлий".
Водещият Георги Петков и лидерът на предаването и главно действащо лице - Юлий Русев ще се опитат да въведат трениращите, а и всички онези, които възнамеряват занапред да обърнат малко по-специално внимание на тялото си, в залата. Поетапно ще бъдат разгледани стъпките, по които би следвало да преминете в залата, ако желаете да постигнете резултатите, към които се стремите.
Ще научите какво зависи от вас самите, как бихте могли да подпомогнете развитието си и достатъчни ли са само постоянството и личната мотивация - всеки втори петък от месеца, само в Topsport.bg.
В епизодите ни до момента поехме по началните стъпки във фитнес залата, имахме за задача да обясним на теория какво би трябвало да включва подготовката ви за първата ви тренировка и можехте да наблюдавате и първите демонстрации на Юлий Русев, в показаните от него тренировки за горна и долна част на тялото (за начинаещи).
Говорихме за протеина и обсъдихме подробностите около тази най-популярна добавка сред трениращите, обсъдихме така наречените "сезонни трениращи" във фитнес залите и развенчахме няколко мита във фитнеса. След това Юлий сподели и любопитни подробности за друга добавка - креатин, като загатна какви са ефектите и "дефектите" от употребата й.
Предложихме и редица демонстрации на лидера ни, специално за вас - потребителите на Topsport.bg.
Всичко това можете да видите събрано на едно място в страницата ни в социалната мрежа и в канала ни в Youtube.com!
В миналото ни предаване засегнахме една от най-наболелите теми в спортните среди, не само в България, но и в целия свят - тази за забранените анаболни стероиди!
Какво представляват те и защо първоначалният им замисъл, цели и предназначение - на важни, животоспасяващи в дадени случаи медикаменти, е изкривен от стремежа на трениращите в различни спортове да постигнат свръхчовешки резултати, ще научите от лидера на предаването ни д-р Юлий Русев.
Първият забранен анаболен стероид, който ще разгледаме, е и един от най-популярните:
ДЕКА (Дека дураболин/Нандролон деканоат).
Медикаментът е с 10 въглеродни атома, произвежда се от холандска фирма, фармацевтично лицензирана.
Създаден е с цел възстановяване на хора, претърпели тежки операции, изпаднали в кахексия, за анорексици, за болни от СПИН. Така че от медицинска гледна точка тези препарати са много полезни. В спорта всичко е доста изкривено. Приемът е много засилен, като тази съставка се използва в различни спортове, доста далеч от фитнеса, като например футбола. Нандролонът увеличава азотната задръжка и отлагането на белтък в мускулната тъкан. Оттам идва и по-бързото възстановяване. В случая нямаме и толкова сериозна водна задръжка.
Този продукт е по-анаболно действащ - изцяло работи върху обмяната на веществата на спортиста и мускулното възстановяване. Андрогенното действие, от своя страна, води до странични ефекти, сред които допълнително окосмяване. Но тук по-скоро става дума за анаболно действие.
Ако трябва да класифицирам нандролона по някаква примерна скала от 1 до 10, като вреда, щети, бих го поставил някъде в средата. Тестостеронът, да речем, клони вече към 9-ка, като е в пъти по-вреден.
Всички анаболни стероиди са деривати на тестостерона, производни от него. Целта е да се отделят само положителните ефекти на дадения стероид, но това разбира се е доста трудно. Този продукт влияе различно на различните хора, според зависи и те как се хранят и живеят. От медицинска гледна точка той е истинско чудо. Злоупотребата с него обаче е крайно негативно нещо.
По време на световните войни са се провеждали редица експерименти, като основно нацистите, а след това и руснаците, са открили, че може да се приложат тези продукти и върху здрави хора. Със съответните странични ефекти, разбира се.
До година и половина след употребата на нандролона, той може да бъде открит в тялото. Това е и една от причините той да се използва основно от аматьори и непрофесионалисти, които не са активни спортисти. В съвременния спорт Дека не се използва. Може би само погрешка.
Първичните странични ефекти са гинекомастия, повишаване на кръвното налягане, може да се намали спермогенезата, да се затрудни собственото производство на тестостерон, като в определени случаи то може дори да спре. Повишаването на агресията, окосмяването и т.н. също. Страничните ефекти, разбира се, са в следствие на завишената употреба на препарата. Медицинското предназначение е едно, контролирано, а злоупотребата с веществото е неконтролируем процес и съответно негативните ефекти са налице.
В дългосрочен план увреждането е върху черния дроб, бъбреците и сърдечно-съдовата система. Причината - тялото се опитва да се задейства и да изчисти навлезлите в организма вредни вещества, претоварва се и в един момент не работи подобаващо. Така е и с алкохола.
Много от спортистите в световен мащаб разполагат с екип от доктори, които контролират всичко, което те приемат. Така и рискът е далеч по-малък. За съжаление в България все още не е така. А най-важното, за една федерация, е да защити своите спортисти.
В следващите ни епизоди очаквайте подробна информация от д-р Юлий Русев за други два популярни ЗАБРАНЕНИ медикаменти във фитнес залите:
МЕТАН (Метандиенон /Метандростенолон) и
СТРОМБА (Винстрол/Станозолол).
Вашето мнение е от определящо значение за нас и това, което правим. Очакваме всички ваши нови въпроси, реакции и впечатления на страницата ни във Фейсбук (Съветите на Юлий) или на електронната поща на предаването ни - yuliytop@abv.bg.
В случай, че не сте фенове на социалните мрежи или пък не обичате да четете дълги текстове, можете да се абонирате за канала ни в Youtube.com, където са събрани всички заснети епизоди до момента! Благодарим ви!
ASTOR
на 13.11.2015 в 20:45:26 #1И двамата изобщо не са вземали стероиди.... смешници....