В края на февруари бе даден стартът на най-новата специализирана рубрика на Topsport.bg за фитнес и бодибилдинг - „Съветите на Юлий".

Водещият Георги Петков и лидерът на предаването и главно действащо лице - Юлий Русев ще се опитат да въведат трениращите, а и всички онези, които възнамеряват занапред да обърнат малко по-специално внимание на тялото си, в залата. Поетапно ще бъдат разгледани стъпките, по които би следвало да преминете в залата, ако желаете да постигнете резултатите, към които се стремите.

Ще научите какво зависи от вас самите, как бихте могли да подпомогнете развитието си и достатъчни ли са само постоянството и личната мотивация - всеки втори петък от месеца, само в Topsport.bg.

В епизодите ни до момента поехме по началните стъпки във фитнес залата, имахме за задача да обясним на теория какво би трябвало да включва подготовката ви за първата ви тренировка и можехте да наблюдавате и първите демонстрации на Юлий Русев, в показаните от него тренировки за горна и долна част на тялото (за начинаещи).

Говорихме за протеина и обсъдихме подробностите около тази най-популярна добавка сред трениращите, а в миналите два епизода обсъдихме така наречените "сезонни трениращи" във фитнес залите и развенчахме няколко мита във фитнеса.

Всичко това можете да видите събрано на едно място в страницата ни в социалната мрежа и в канала ни в Youtube.com!

Днес ще обърнем внимание на една също толкова известна добавка - креатина. Какво всъщност е креатинът, кои са разновидностите му и какви са най-големите ползи от приема му - в епизод 14 от „Съветите на Юлий":

Какво представлява креатинът? Повечето трениращи са наясно, че става въпрос за комплекс от аминокиселини (аргинин, глицин, метионин). Каква е целта на приема му? Защо трениращите биха могли да прибегнат към него?
- Креатинът е хранителна добавка. Това е вещество, което съдържа фосфатен йон, който влиза в клетъчната обмяна като допълнителна стимулация за енергия. Играе важна роля в обмяната на АТФ (аденозин трифосфат) - от аденозин монофосфат става дифосфат, а след това и споменатия трифосфат. Тази фосфатна молекула влиза в действие като заместител или като подкрепа на активно спортуващите. Когато трениращите провеждат усилено заниманията си и влязат в ритъм на тренировка, тези фосфатни йони се изчерпват и обмяната на енергия намалява. С креатина обаче всичко се възстановява много бързо и по-лесно. Креатинът има още много положителни качества. Това е основното. Той влиза като добавка във всички видове спортове. Използва се за повишаването на енергията и по-бързото възстановяване. Има спортове, в които за 2-3 дни се правят няколко старта или няколко срещи и е необходимо бързо възстановяване. Друго важно нещо е, че креатинът увеличава обема на клетката. Задържа вода в клетката. В следствие на това в нея остават повече важни вещества и възстановяването се получава много по-лесно и бързо.

Кое е по-важното следствие за трениращите от използването на креатина - увеличаване на клетъчния обем или нарастването на мускулната тъкан?
- Когато се увеличи обемът на клетката, нараства и мускулната маса. В следствие на това се качва и силата. Кое е по-важното от двете неща може би зависи от това за какъв спорт говорим. Ако става дума за фитнес, можем да кажем, че възстановяването между сериите става по-бързо и не се усеща умора и се качва силата. Трябва да се подходи много оптимално към креатина и ако това е налице, се превръща в много важна добавка за фитнес трениращите.

Какво можеш да ни споделиш за така наречения „инсулинов удар" (шок), който се получава в следствие на използването на креатин?
- По принцип това се получава, защото се препоръчва креатинът да се приема с бързи въглехидрати, някаква проста захар - плод, портокалов сок или нещо подобно. Когато това се случи, усвоемостта на креатина е с до 30% по-голяма. Заради повишеното количество въглехидрати тялото увеличава инсулина, а в последствие се отварят и самите клетки за по-голям прием на важни вещества - креатина, въглехидратите, аминокиселините. Но ако се прекали с този бърз въглехидрат, може да се стигне до нежелан ефект - тялото да синтезира прекалено много инсулин и ако това се случи, пада кръвната захар. Съответно ако в кръвта няма достатъчно захар или гликоген се получава негативна реакция - от приема на прекалено много въглехидрати е възможно след тренировка да се почувствате уморени и дори замаяни. Но това не е често срещано явление. Може би ако е съчетано с някаква много стриктна диета - да. С бързия въглехидрат след тренировка не бива да се прекалява.

На какъв етап от развитието ни в залата можем да си позволим да прибегнем към креатин за първи път? Кога тялото е достатъчно добре подготвено, за да приеме допълнителен креатин, под формата на хранителна добавка?
- След месец и половина, до два месеца тренировки, според мен. Защото през това време тялото влиза в режим на работа, а и на възстановяване, след което може да се почувства нуждата от допълнителен прием на креатин, от подсилване на организма. Няма смисъл да се ползва креатин още от самото начало на пътя ни в залата. Има момчета, които искат всичко в залата още от първия ден, но те трябва да знаят, че тялото им все още няма нужния капацитет, подготовката, за да се прибавят и добавките към уравнението. Не е вредно в началото, но просто е безсмислено. След като вече успеем да влезем в такт с тренировките, почивката, а и личния си живот, можем да започнем употребата на креатина.

Кои са видовете креатин и кой е най-ефикасен (монохидрат, креалкалин, ди-креатин малат, ph модифициран креатин)?
- Преди около 15 години креатин-монохидрат беше голям бум. В България беше нещо много скъпо и нечувано. С времето се подобриха креатиновите формули и сега има много видове и варианти, като са над 7. Всеки от тях е с различна степен на усвояемост. Да речем монохидратът се усвоява най-малко. Когато се разтвори във вода се разпада на креатинин и полезното му действие намалява. Аз препоръчвам приемът специално на монохидрата да е директно в устата, без да се разтваря във вода предварително. Водата трябва да е само за преглъщане. С новите формули обаче всичко това отпада. Хидрохлоридът или пък етил-стера се усвояват на 100%, без да имат разпад на креатинин.

В кои храни се съдържа най-голямо количество креатин? Къде е най-висока концентрацията му?
- Най-много се съдържа в телешкото месо, в червените меса и дивеча. В 1 кг телешко има 5 грама кратин. За един човек обаче не е много лесно всеки ден да яде по килограм телешко месо и заради това може едната част да се приема с храната, а другите 5 грама - с добавката.

В следващата част от предаването ни Юлий ще разясни кои са страничните ефекти от ползването на креатин, ще коментира вреди ли водното задържане в клетката, в следствие от приема на креатин, пълнеем ли от него, как действа креатинът върху кръвното налягане, „легален стероид" ли е, циклична добавка ли е и ако спрем да употребяваме креатин, ще изчезнат ли постигнатите ни резултати, експлозивността и издържливостта ни.

Вашето мнение е от определящо значение за нас и това, което правим. Очакваме всички ваши нови въпроси, реакции и впечатления на страницата ни във Фейсбук (Съветите на Юлий) или на електронната поща на предаването ни - yuliytop@abv.bg.

В случай, че не сте фенове на социалните мрежи или пък не обичате да четете дълги текстове, можете да се абонирате за канала ни в Youtube.com, където са събрани всички заснети епизоди до момента! Благодарим ви!