Олимпиадата в Сочи започва утре, 7 февруари, и целият свят тръпне в очакване. САЩ обаче заявиха, че има опасност от извършването на терористични атаки по време на спортното събитие. Американските власти предупредиха авиолиниите, извършващи полети до Русия, че екстремисти може да се опитат да превозят експлозиви, скрити в туби от паста за зъби. Те обаче добавиха, че не разполагат с конкретна информация за подготвяно нападение.
Властите във Федерацията обаче увериха, че повод за притеснения няма. Взели сме всички необходими мерки, за да гарантираме сигурността по време на Олимпиадата. Мобилизирани са повече от 40 хил. военни и полицаи, заяви президентът на Олимпийския комитет на Русия Александър Жуков.
Вече месец силите на реда се подготвят за Олимпиадата. Всички превозни средства, които не са регистрирани в Сочи, могат да влизат в града само със специални разрешителни. Властите също така следят всички имейли, изпращани до хора, живеещи в района. Засилени са мерките за сигурност и в столицата Москва. Повод за много притеснения станаха атентатите във Волгоград в края на декември, които отнеха живота на над 30 души.
В същото време два американски бойни кораба пристигнаха в Черно море. Те ще извършват операции по морска безопасност и ще са на разположение, ако възникне извънредна ситуация по време на Олимпиадата и руското правителство поиска помощ.
Вчерашният ден (5 февруари) беше белязан от протести по цял свят, свързани със започващата Олимпиада. Те бяха провокирани от законите, действащи в Русия, които забраняват пропагандата на хомосексуализма. Тези разпоредби разгневиха много правозащитни организации, а освен това бяха разкритикувани от някои западни страни. През вчерашния ден се проведоха протести в градове по цял свят, сред които Париж и Берлин.
В същото време над 200 писатели призоваха властите в Русия да отменят законите за пропаганда на хомосексуализма и за защита на чувствата на вярващите.
Отворено писмо е публикувано в британския вестник "Гардиън". В него се казва: "Русия е длъжна да изпълнява международните конвенции: да уважава свободата на убежденията и тяхното изразяване, свободата на вероизповеданията, включително правото на човек да не вярва. Тя трябва да се заеме със създаването на среда, в която всички граждани да могат свободно да изразяват мнението си". Сред авторите, подписали се под писмото, са трима лауреати на Нобеловата на награда за литература - Уоле Шоинка, Елфрида Йелинек и Орхан Памук.
Законът, забраняващ пропагандата на нетрадиционни сексуални отношения сред непълнолетни, беше приет в Русия в края на юни миналата година, припомня ТВ7. Едновременно с него беше приет и закон за защита на чувствата на вярващите. Той беше внесен в Държавната дума през септември 2012 г., малко след осъждането на групата "Пуси райът" за придобилия им световна известност "пънк молебен" в храм в Москва.