Отборът на Славия е на подготовка в Рибарица, близо до Тетевен. След 10 юли тимът се завръща на "Овча купел" и после пътува за Словения, където ще продължи втората част на подготовката преди започването на шампионата на 8 август. Събеседник на "Топспорт" от "белите" е вратарят Йордан Господинов. С Данчо говорим за треньорската промяна в отбора, за предстоящото първенство, за кариерата му и за това какви са тенденциите при вратарите в световния футбол.

- Данчо, усеща ли се треньорската промяна в Славия с идването на Велислав Вуцов?

- И още как. Всички знаем какво представлява Вили Вуцов. Той е човек, който веднага ни заради със своята свръхамбиция. Дано всичко, което искаме, той, ръководството и ние, футболистите, да стане.

- А вашето желание на всички предполагам е най-после Славия да играе в Европа?

- Да, точно така. Всичко опира до вярата, до желанието и до настроението, което се завърна сред всички нас.

- Може ли да се каже, че бившият треньор Стевица Кузмановски имаше към теб някакво отношение?

- Отношение не бих казал.  По-скоро с него имахме някакви дребни търкания. Той не ме пускаше в определени мачове. Но аз не мога да му се сърдя. Така е преценявал, така е правил.

- Очакваш ли сега при Вили Вуцов да спечелиш доверието му в конкуренцията на Емил Петров и Раис Мболи?

- Важно е да има конкуренция. Особено за вратарския пост. Естествено, аз ще давам всичко от себе си, за да мога да заслужа доверието на Вили Вуцов.

- Преди началото на първенството е модерно да се пита дали програмата ви е лека?

- (Оживява се.) А-а, добре, че и ти влагаш ирония в тази работа. Ама, какво значение има каква ни е програмата. Дали ще е с ЦСКА или с Левски, или с Черно море, или с Литекс все по-два пъти ще играем. Има 30 срещи. Ако почнем да си мислим кога с кой ще се срещнем и дали ни е удобен съперник, значи нещо в отбора куца. Ние трябва да сме подготвени не за отделни съперници, а за първенството като цяло.

- Според теб добре ли беше, че през миналия сезон даваха почти всички мачове от "А" група по телевизията?

-(Още повече се вдъхновява.) Не, добре, а много добре. Когато в края на шампионата в последните три кръга даваха само по един-два мача, в другите се получиха отново разни уговорки. Преди това никой не смееше пред цяла България да прави циркаджилъци. Оказа се, че телевизията се явява като някакъв контрол, който предпазва всички, които участват в тези мачове, да не правят уговорки. Затова първенството беше интересно. Трябва сега пак да продължи тази тенденция и отново да се дават по седем или дори всичките осем мача от кръга по телевизията.

- Не съжаляваш ли, че не можа да играеш нито в ЦСКА, нито в Левски. Като изключим, разбира се, мача през август 2001 година със "сините" срещу Бран в Норвегия, който бе втора среща от втори предварителен кръг на Шампионската лига. Когато ти влезе в игра в 27-ата минута на мястото на Гошо Петков, крайният резултат 1:1 вече бе оформен. Мислиш ли, че можеше в Левски или по-късно в ЦСКА да се утвърдиш като вратар?

- Ами, сигурно е можело. Но така ми е било писано да не играя в тези два наши гранда. Бях малко в Литекс, сега ми се иска със Славия, който също е отбор с голяма история, да направя нещо голямо.

- В периода, когато беше в Нефтохимик, дори те искаха от Спартак (Москва). Не ти ли се иска пак да те пожелаят някъде в голям отбор навън?

- Ей, как ме върна към тези години. Мислех, че хората са ги забравили. А и за какво да се сещам за периода, когато ме искаха в Спартак (Москва). Наистина хубаво ми беше, защото означаваше, че ми признават възможностите. За Нефтохимик каквото и да кажа, ще бъде малко. Бяхме най-модерно играещият отбор. Тогава в България в линия никой още не смееше да играе. Стадионът беше препълнен. Грандовете ЦСКА и Левски постоянно губеха от нас. Имаше настроение на стадиона в квартал "Лазур". В този смисъл смятам, че "А" група ще загуби от липсата на Нафтекс, който може сега и да е по-различен от тогавашния Нефтохимик, но все пак си е продължение на този славен тим. Дано Нафтекс се запази в "Б" група и съм сигурен, че вече догодина, ако тимът остане в същия си вид, ще влезе в елита.

- Видя ли някаква нова мода при вратарите по време на Купата на конфедерациите?

- Футболът се развива много бързо. Преди време се говореше, че Фабиен Бартез е първият, който започна да играе в наказателното поле, изнесен напред като либеро. Сега вече всеки вратар го прави. Смятам, че Тим Хауърд за САЩ и Жулио Сезар за Бразилия бяха на ниво.

- Преди време се смяташе, че Бразилия има само добри полеви играчи, които компенсират слабия по традиция вратарски пост. Как виждаш сега нещата при "селесао" в този аспект?

- Мина времето, в което Бразилия имаше символичен страж сред страховитите халфове и нападатели. Ето сега вземи Жулио Сезар. Не случайно взискателен треньор като Жозе Мауриньо го държи на вратата на Интер. Иначе отдавна да е намерил негов заместник. Както казах, след като футболът се развива много бързо, нормално е на всеки пост да има нови и нови тенденции.