Световния номер едно Роджър Федерер с лекота достигна осминафиналите на "Ролан Гарос". Швейцарецът спечели с 6:2, 6:3, 6:0 срещу Потито Стараче от Италия и удължи серията си без загубени сетове в турнири от Големия шлем на 32. За последно брюнета от Базел отстъпи част на финала в Ню Йорк през септември 2006 година. Тогава Федерер отстъпи втория сет срещу американеца Анди Родик, преди да победи с 6:2, 4:6, 7:5, 6:1.

Следващият съперник на играещия до момента като швейцарски часовник Роджър е руснака Михаил Южни. Той отстрани бившия шампион от "Ролан Гарос" Хуан Карлос Фереро от Испания след 6:7, 7:6, 6:2, 6:2.

Поставената под №4 в схемата сръбска тенисистка Йелена Янкович се класира за осминафиналите в Париж. Сръбската тенисистка отстрани Винъс Уилямс от Съединените щати с 6:4, 4:6, 6:1 в двубоя, продължил час и 53 минути.

Янкович контролираше двубоя през първия сет, а едно от силните оръжия на Винъс - началния удар, не функционираше. Във втората част сръбската тенисистка не игра на ниво и Уилямс успя да изравни сетовете след пробив.

Йелена бе абсолютен хегемон в решителната част и я спечели с 6:1, за да запише трета поредна победа над тази съперничка. Янкович бе безгрешна при излизанията си на мрежата и записа 7 печеливши удара при 27 непредизвикани грешки. Винъс постигна само един ас, направи 3 двойни грешки и цели 52 непредизвикани.

За влизане в четвъртфинал 21-годишната Янкович, която до момента не беше преминавала трети кръг в Париж, очаква победителката от двубоя между Елена Дементиева (Русия) и Марион Бартоли от Франция.