Класирането по медали на олимпийски игри е неофициално. То е измислено в миналото от журналистите, но постепенно се наложи като оценка за представянето на всяка една страна.
От това класиране е видно, че спортът е политика. Начело за пореден път са САЩ с 46 златни медала. Американците спечелиха по-голямата част от отличията си традиционно в двата централни олимпийски спорта - плуването и леката атлетика. Но те взеха медали и в много други спортове, участвайки с най-много спортисти - 554. На тези олимпийски игри нямаше традиционния двубой за първо място.
На втора място изненадващо за мнозина е Великобритания. Британците на игрите в Атланта през 1996-а имаха 1 златен, 8 сребърни и 6 бронзови медала. След като бяха избрани за домакини на игрите през 2012-а те направиха програма за финасиране, чрез която подобриха драстично представянето си в Пекин 2008-а. На домакинската Олимпиада излязоха на трето място, като спечелиха рекордните за тях 29 златни медала. След успеха програмата беше доразвита и сега успяха да затвърдят завоюваните позиции.
Китай отбеляза леко отстъпление след първото място в Пекин и второто на малка разлика след САЩ в Лондон. Но огромната азиатска страна също има участници в почти всички видове спорт, които се борят за челните места.
Русия след ударa, който понесе също се представи много силно. Руснаците традиционно са навсякъде и печелят много медали. И там държавата има политика за развитие на спорта.
Следващите в класирането са големи и икономически силни държави. Германия бележи леко отстъпление, но там се отказаха от системата на ГДР, която носеше успехи. Япония и Южна Корея добавят силно азиатско присъствие. Японците за домакини на следващите игри и се очаква там да се намесят в битката за челните места.
Австралия и Нова Зеландия също постигнаха успехи. Но австралийците са недоволни от техните 29 медала, защото имат спортна програма, в която са инвестирани значителни средства.
Единствено Кения, Ямайка и Етиопия са бедни страни с много добро представяне. Те имат подходящ човешки ресурс за леката атлетика.
Казахстан, Узбекистан и Азербейджан отделят огромни средства и успяха да постигнат не лоши резултати.
Бразилия не можа да направи традиционния домакински удар. Но спечели двете надпревари, които се считат за там най-важни - мъжкия футбол и мъжкия волейбол. Все пак домакините успяха да спечелят рекордните за тях 7 златни медала.
Интересен случай е Сърбия. Тя има само 8 медала, но 4 от тях са от колективни спортове. Сърбите играха финали в мъжката водна топка, която спечелиха, мъжкия баскетбол и дамския волейбол.
Отличия спечелиха 87 държави. Бяха станали 88, но Киргистан загуби медала си във вдигането на тежести заради употреба на допинг.
Източник: GettyImages
Голямата бройка показва, че за всички има място под слънцето, но мястото не е еднакво.
Mithrandir
на 25.08.2016 в 07:54:14 #5Професионалният спорт е един голям цинизъм. Нито гледах олимпиадата, нито световното по футбол.
idlecynic
на 23.08.2016 в 08:30:55 #4Тоя измекяр Ролинс гледам продължава да тролува. От такива 'мъже' като теб не можем да се доберем и до шестицата бе, приятел. Я се скрий някъде зад някой здрав натовски гръб, да те пази.
Българан
на 22.08.2016 в 09:21:36 #3Дайте статистиката за медалите заедно с броя на участвалите спортисти, че да видим действително, коя страна е с най-висока успеваемост. Да не забравяме, че фармацефтичната мафия продължава да влияе!
Българан
на 22.08.2016 в 09:06:11 #2След като хамъриканците разиграха цирка с допинг контролите, не виждам защо трябва толкова да се радват. Беше нарушен основен олимпийски принцип! Разиграна беше и грандиозна корупционна схема със съдийте в някои спортове. Такива шашми и изцепки не помня в предишните 10 олимпиади. Пирова победа на ФАЩ, за да задоволят наглите политици грандоманските си амбиции да доминират над всички! Съжалявам спортистите им! Някои се държаха надменно, други провокативно, а трети направо гаменски.
Ролинс
на 22.08.2016 в 00:46:06 #1#28 Отново доминация на капиталистическия спорт. Къде са рубладжиите, дето много се радваха на олимпийските преди 2 години. Кой сега е #1? В коя система се произвеждат най-добрите спортисти?