Аржентина победи Белгия с 4:2 (3:1) и спечели за първи път олимпийската титла по хокей на трева за мъже. Южноамериканците, бронзови медалисти от последното световно първенство, триумфираха в двубоя между дебютантите на финал на Олимпиада.

Белгийците поведоха с ранен гол на Тангай Козинс, но с две късни попадения в края на първата четвърт на Педро Ибара и Игнасио Ортис "синьо-белите" стигнаха до обрат. Гонсало Пеят направи 3:1 в 21:01 минута. Европейците опитаха да заличат пасива си след почивката и Готие Бокар вкара за 2:3 само 8 секунди преди края на третата четвърт. В нервната последна част Агустин Масили реши всичко с точен изстрел 16 секунди преди сирената.

За Аржентина това беше първо отличие от Олимпиада. Белгия има бронзов медал от Игрите на домашна сцена в Антверп 1920, но тогава в надпреварата участват само четири състава.