Всичко вървеше "добре". Според "очакванията". ПьонгЧанг се хареса на олимпийците ни, те направиха каквото можаха (или не съвсем) и бяха готови да си тръгнат. Горди от факта, че са сбъднали принципа на барон дьо Кубертен...

Но президентът на Българската федерация по биатлон - Екатерина Дафовска реши, че ситуацията не бива да се размине така безпроблемно и цялото обществено внимание трябва да бъде насочено към посещението на националите ни в Южна Корея.

"Горе главата и на всички журналисти, министри и тем подобни един път да спрат с натоварените очаквания преди олимпиада!", написа златната медалистка от Нагано преди 20 години. Под публикация на треньора на Радо Янков в една от социалните мрежи.

Георги Атанасов-Джоко искаше просто да подкрепи състезателя си. Да му каже, че това, че не преодоля дори квалификациите в сноуборда не е болка за умиране. Че ще има и други Олимпиади. И никой нямаше да го упрекне! Нито него, нито Радо. Нито всичките ни олимпийци. Нито биатлонистите, които толкова доскучаха на организаторите в Южна Корея, че те просто решиха да ги спрат и да преустановят агонията им по трасето. Да запазят и последната им капка гордост, ако им бе останала такава.

Радослав Янков отпадна още в квалификациите в ПьонгЧанг

Радо Янков остана 19-и в ПьонгЧанг, отпадна още в квалификациите

Теодора Пенчева също не успя да впечатли

Момчетата и момичетата се извиниха. На всички. Нееднократно. Влади Илиев каза, че се срамува от представянето си, Краси Анев упрекна сам себе си. И всички представители на медиите сякаш негласно сключиха своеобразна омерта. За неразкриване пред света на срама, който българите - без изключение - изпитват след края на Олимпийските игри.

Срам от това, че останахме в историята завинаги с първия човек, поставен върху шейна за 4000 евро (категоризацията не е случайна, а ефектът - търсен), който успя да финишира по корем. Завинаги останал в историята като "българинът, който се плъзна като пингвин към финалната линия". Цитатът е от италиански медии в Twitter. Имаме си и видео, макар и кратко, което също е от италиански колеги. Защото българските все така смирено спазваха омертата.

Защо й трябваше да говори на жената, с която всички заено сме плакали на финалната линия в Нагано? С която заедно слушахме химна, макар и ситуирани на хиляди километри от нея и се чувствахме безпределно горди от произхода си.

Защо й бе необходимо да пише тези два реда разхвърляни произволно думи? Правещи едно трудно за разбиране, но доста язвително цяло? Защо?

Снимка 339154

Нима самата Екатерина Дафовска не заяви преди началото на дългата ни разходка до Южна Корея, че "всички имаме очаквания за нещо повече"? Тогава защо упреква управляващите и представителите на медиите, че имат очаквания? Ако й бяхме казали, че очакваме от нея титла от Нагано, сигурно тя също щеше да завърши 375-а в класирането, по корем... Или щяха да я спрат, защото е бавна и скучна? Нима?

Стига оправдания!

Ако не сте доволна от подкрепата на медиите и източниците на средства за Вашата федерация и тези, обезпечаващи националите ни в зимните спортове и тяхната подготовка, то тогава защо не се откажете от тях? Така ще има пари за спортове, в които наистина разполагаме с някакъв шанс за добро представяне. Откажете омертата, откажете парите от държавата, откажете феновете от вашия и останалите "бели" спортове. За да прокламирате идеите и вижданията си подобаващо, без "журналисти, министерства и тем подобни" да Ви пречат.

Ще ги откажете, ама друг път, ще ме прощавате за грубия език!

Антон Синапов: Проблемите при нас не са единични, а изключително много

Антон Синапов: Проблемите при нас не са единични, а изключително много

Димитър Герджиков не знае защо е направил много грешки в стрелбата

"Не съм доволна от представянето. Имах малко по-големи очаквания. За съжаление нашите спортисти не успяха да покажат потенциала си. Имаха шансове, всеки един имаше своя ден и шанс, но на практика не ги реализираха.

Най-важното нещо за една Олимпиада е това да успееш да се съхраниш и концентрираш, да използваш всеки един шанс, който ти се отдаде. Това много малко спортисти могат да го направя на големи състезания.

За да се развива българският спорт е необходима централизирана държавна подкрепа и промяна от най-ниското ниво - клубовете и работата с деца. Няма как да искаме големи спортисти, без да сме положили от долу конкретна програма, която да работи 10-15 години и да изкара спортисти. При нас всичко е на самотек".

Изказването е на Екатерина Дафовска пред колегите от Агенция "Фокус". Интервюто е дадено вчера.

Излиза, че журналистите не могат да имат и да пресъздават очакванията си в медиите, в които работят и чрез които общуват с аудиторията, но г-жа Дафовска сама казва, че е имала такива...

Лоша работа.

Неприятно е, когато безспорно ставаш за спорт, велик си в дадена сфера, но в момента, в който заговориш, закриват Игрите. Спира токът в цял един спорт. Буквално...

Виновниците са ясни - ММС, че дава парите, и журналистите, че отразяват зимен туризъм. Какви да са очакванията ни към биатлонистите на другата Олимпиада? Може би да не се прострелят в малкия пръст на левия крак (или десен). Очакваме да не го направят. Вярваме в тях...